Liz Truss powołała rząd. Ministrowie pochodzą z mniejszości etnicznych. "Tempo zmian jest niezwykłe"

Premierka Wielkiej Brytanii powołała nowy rząd. Liz Truss najwyższe stanowiska w swoim gabinecie powierzyła kluczowym sojusznikom. Kwasi Kwarteng został kanclerzem skarbu, James Cleverly ministrem spraw zagranicznych. Do rządu powołanych zostało także dziewięć kobiet. Politolodzy podkreślają, że to najbardziej zróżnicowany rząd Wielkiej Brytanii.

Audiencja u królowej Elżbiety II, wystąpienie na Downing Street 10 i Liz Truss oficjalnie została premierką Wielkiej Brytanii. Zastąpiła odchodzącego w cieniu skandali Borisa Johnsona. Truss sformowała już rząd, który - jak podkreślają Brytyjczycy - jest niezwykle zróżnicowany etnicznie. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Rząd Liz Truss najbardziej zróżnicowanym etnicznie gabinetem Wielkiej Brytanii

Ministrem finansów [w brytyjskiej nomenklaturze kanclerzem skarbu - przyp. red.] został Kwasi Kwarteng. Jest pierwszą czarnoskórą osobą na tym stanowisku. Jego rodzice pochodzą z Ghany. "Rząd Liz Truss będzie bezwstydnie prowzrostowy" - napisał na Twitterze nowy minister i dołączył swój komentarz opublikowany w "Financial Times".

Rząd, któremu będzie przewodziła, będzie miał dwa pilne obowiązki. Po pierwsze - pomoc ludziom w szokujących wzrostach cen, które wywołała pandemia i wojna Putina. [...] Po drugie, nowa administracja będzie spoglądać długofalowo i weźmie odpowiedzialność za trwałe zdrowie i bogactwo naszej gospodarki i kraju. Należy wykonać pracę już teraz, aby uczynić nas bardziej odpornymi na takie kryzysy w przyszłości oraz aby zwiększyć stopy wzrostu, które poprawią standard życia wszystkich

- napisał Kwasi Kwarteng.

Ministrem spraw zagranicznych został James Cleverly, również pierwsza czarnoskóra osoba na tym stanowisku. Cleverly, którego matka pochodzi z Sierra Leone, a ojciec jest biały, w przeszłości mówił, że jako dziecko mieszanej rasy był zastraszany. Podkreślał wielokrotnie, że Partia Konserwatywna musi zrobić więcej, aby przyciągnąć czarnoskórych wyborców.

Szefostwo Departamentu Spraw Wewnętrznych objęła z kolei Suella Braverman, której rodzice przybyli do Wielkiej Brytanii z Kenii i Mauritiusa sześćdziesiąt lat temu. Ministerka zastąpiła Priti Patel, zostając drugą kobietą z mniejszości etnicznych, która pełni tę funkcję. Będzie odpowiedzialna za policję i imigrację.

Oprócz Braverman w gabinecie Liz Truss jest jeszcze osiem kobiet: Vicky Ford została ministerką ds. rozwoju, Dr Thérèse Coffey - ministerką ds. zdrowia i opieki społecznej, Wendy Morton została mianowana sekretarką parlamentarną skarbu, Penny Mordaunt została mianowana Lordem Przewodniczącym Rady i Liderką Izby Gmin, Kemi Badenoch - ministerką ds. handlu międzynarodowego i prezeską Rady Handlu, Chloe Smith - ministerką ds. pracy i emerytur, Anne-Marie Trevelyan - ministerką ds. transportu oraz Michelle Donelan - na stanowisku sekretarza ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu.

Liz Truss powołała rząd. "Różnorodność jest normalna"

Polityka narzuciła tempo zmian. Teraz traktujemy to jako normalne, tę różnorodność

- ocenił Sunder Katwala, dyrektor bezpartyjnego think-tanku British Future, który zajmuje się migracjami i tożsamością. W swojej wypowiedzi dla Reutersa podkreślił, że "tempo zmian jest niezwykłe".

Powołanie do nowego rządu w Londynie reprezentantów mniejszości etnicznych wynika z nacisku Partii Konserwatywnej na przedstawianie bardziej zróżnicowanego zestawu kandydatów do parlamentu. Reuters zwraca uwagę na to, że brytyjskie rządy jeszcze kilkadziesiąt lat temu składały się głównie z białych mężczyzn. Dopiero w 2002 roku Wielka Brytania powołała pierwszego przedstawiciela mniejszości etnicznych do rządu - wówczas sekretarzem skarbu został Paul Boateng.

Jednak wyższe szczeble biznesu, sądownictwa, służby cywilnej i wojska są nadal jednolite. W Partii Konserwatywnej 25 proc. członków to kobiety, a 6 proc. pochodzi ze środowisk mniejszościowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: