Łukaszenka bierze się za osoby z Kartą Polaka. "Czy to obywatele Białorusi, czy po prostu zbłądzili?"

Alaksandr Łukaszenka zapowiada zmiany w ustawie o obywatelstwie. Białoruski dyktator chce odebrania obywatelstwa osobom przeciwnym jego rządom, które wyjechały za granicę. Wskazał, że chodzi m.in. o posiadaczy Karty Polaka.

- W ramach przygotowanego projektu ustawy musimy jeszcze raz przyjrzeć się tym, którzy po opuszczeniu kraju działają na szkodę państwa i narodu, popełniając przestępstwa. Takie osoby są znane nam wszystkim. Czy ci ludzie są godni pozostać obywatelami Białorusi, skoro uciekli z ojczystego kraju i faktycznie zerwali z nim więzi? - mówił we wtorek Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez białoruski portal Reform. Zdaniem dyktatora Białorusi "kwestię tę podnosiło wielu posłów i obywateli", którzy domagali się odebrania emigrantom białoruskiego obywatelstwa.

Alaksandr Łukaszenka przemawiał przez cztery godziny na rozpoczęcie roku szkolnegoŁukaszenka przemawiał 4 godz. Uczeń poprosił o ratunek [WIDEO]

Białorusini z Kartą Polaka mogą stracić obywatelstwo. Wśród propozycji 30-letni zakaz wjazdu do Białorusi

Łukaszenka zapowiedział, że białoruski rząd zajmie się posiadaczami m.in. Karty Polaka - dokumentu, który potwierdza przynależność danej osoby do narodu polskiego [nie jest to równoznaczne z uzyskaniem obywatelstwa], a który zapewnia pewne przywileje na terenie Polski.

- Musimy wyjaśnić, czy to obywatele Białorusi, czy po prostu zbłądzili, wzięli tę kartę jakby przypadkowo, a może mają inną orientację - mówił białoruski przywódca. Nie podał jednak więcej szczegółów.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kadr z filmiku na urodziny Alaksandra Łukaszenki"Swój chłop" Łukaszenka. Absurdalny filmik na urodziny białoruskiego dyktatora

Szef białoruskiego MSW Iwan Kubrakou przekazał, że proponowane zmiany zakładają m.in. pozbawienie obywatelstwa osób przeciwnych reżimowi Łukaszenki, które wyjechały z Białorusi i wobec których wydano wyrok "potwierdzający zaangażowanie w działalność ekstremistyczną lub na szkodę kraju". Jedną z propozycji jest nałożenie na taką osobę nawet 30-letniego zakazu wjazdu do Białorusi. Decyzje o tym podejmowałby Alaksandr Łukaszenka na wniosek komisji ds. obywatelstwa.

Zobacz wideo Łatuszka: 80-90 proc. Białorusinów nie popiera agresji na Ukrainę

Białoruś. Wyroki od 17 do 5 lat łagru dla 10 opozycjonistów za udział w protestach

Tymczasem represje wobec przeciwników białoruskiego reżimu nie ustają. Jak poinformowało Radio Swoboda, sąd w Mińsku skazał dziesięciu opozycjonistów na kary od 5 do nawet 17 lat łagru. Uznano ich za winnych udziału w protestach społecznych przeciwko reżimowi Łukaszenki, podpalenia milicyjnych obiektów i urzędu skarbowego, krytyki białoruskich władz w internecie oraz utworzenia organizacji ekstremistycznej. Większość skazanych należy do organizacji anarchistycznej "Czynność rewolucyjna". Dwoje z nich było zaangażowanych w działalność organizacji obrony praw człowieka. Przebieg procesu został utajniony.

Więcej o: