Scholz odrzucił prośby Kijowa. Nie przekaże Ukrainie ciężkiego sprzętu, w tym czołgów Leopard

Olaf Scholz odmówił wysłania Ukrainie ciężkiego sprzętu - podaje "Spiegel". Tym samym niemiecki kanclerz odrzucił prośbę ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala, który apelował do Berlina o dostarczenie czołgów Leopard 2.
Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Według niemieckich mediów Olaf Scholz miał odrzucić prośbę Denysa Szmyhala w weekend, kiedy ukraiński premier przebywał z wizytą w Berlinie. Szef rządu Ukrainy apelował w zeszłym tygodniu, aby Niemcy dostarczyły dodatkowy sprzęt.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Niemcom i kanclerzowi Scholzowi za wsparcie. Na początku dostarczano tylko wyposażenie ochronne albo hełmy, dziś jest to najnowocześniejsza broń: systemy obrony przeciwlotniczej czy wyrzutnie rakietowe, artyleria i tym podobne. Ale oczywiście chcielibyśmy otrzymać jeszcze więcej broni możliwie szybko - powiedział w rozmowie z agencją prasową DPA.

- Oczekujemy od USA, że dostarczą nam ich czołgi Abrams, a od Niemiec oczekujemy Leopardów 2. To nowoczesne czołgi, których Ukraina potrzebuje na polu bitwy - podkreślił Szmyhal.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina. Szympans spacerował po Charkowie. Wzruszające nagranieSzympans spacerował po Charkowie. Wzruszająca reakcja pracowników

Scholz nie zmienia stanowiska w kwestii dostaw czołgów

Jak podaje "Spiegel", już na początku kwietnia firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann zaoferowała, że może dostarczyć bezpośrednio do Ukrainy 100 czołgów Leopard 2A7, części zamienne oraz przeszkolić żołnierzy. Miałoby to kosztować 1,55 mld euro. Pierwszy sprzęt mógłby zostać dostarczony po 36 miesiącach od zawarcia umowy.

Scholz nie obiecał jednak takiej dostawy. W rozmowie ze Szmyhalem niemiecki kanclerz pozostawał raczej "ogólny i niekonkretny" - podkreśla tygodnik, dodając, że polityk nie wykazał "woli, aby zmienić swoje negatywne stanowisko w sprawie dostaw czołgów".

Żołnierze ukraińscy na linii frontu w obwodzie donieckim, wschodnia Ukraina, sob. 3 września 2022 r.Rosja wstrzymuje "referendum" w Chersoniu. Ukraina o kontrofensywie

Więcej o: