Zełenski: Zaporoska Elektrownia Atomowa ponownie o krok od katastrofy radiacyjnej

- Już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji Zaporoska Elektrownia Atomowa jest o krok od katastrofy radiacyjnej - przekazał w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wezwał do ogłoszenia Rosji państwem terrorystycznym.

W poniedziałkowym wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy poinformował, że rosyjskie prowokacje spowodowały, że po raz drugi Zaporoska Elektrownia Atomowa jest bliska katastrofy radiacyjnej.

Ostrzał terenu elektrowni oznacza, że państwa terrorystycznego nie obchodzi, co MAEA będzie miała do powiedzenia ani co zdecyduje społeczność międzynarodowa

- zauważył Wołodymyr Zełenski.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy Ukraina dołączy do Unii Europejskiej?

Zełenski: Zaporoska Elektrownia Atomowa ponownie o krok od katastrofy radiacyjnej

Niebezpieczeństwo na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej powstało z powodu odłączenia elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej wywołanego ostrzałem okupantów i pożarem w zakładzie. - Rosja jest zainteresowana jedynie utrzymywaniem najgorszej sytuacji przez możliwie najdłuższy czas. Można temu zapobiec jedynie poprzez wzmocnienie sankcji i oficjalne uznanie Rosji za państwo terrorystyczne - podkreślił prezydent Ukrainy.

Zełenski przypomniał, że zagrożenie katastrofą radiacyjną w zaporoskiej elektrowni pojawiło się po tym, jak została ona opanowana przez Rosjan. - Kiedy my kontrolowaliśmy elektrownię nie było takiego zagrożenia - przekazał. Przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej potwierdzili, że zapasowa linia łącząca elektrownię z ukraińską siecią została odłączona, aby ułatwić ugaszenie pożaru. We wtorek MAEA ma przedstawić raport na temat sytuacji w zaporoskiej elektrowni, największej siłowni atomowej w Europie.

W sobotę prezydent Ukrainy ostrzegł przed szantażem energetycznym ze strony Rosji. Podkreślił, że agresor w ostatnich dniach próbuje wywrzeć jeszcze większą presję energetyczną na Europę, m.in. całkowicie wstrzymując tłoczenie gazu Gazociągiem Północnym.

Zełenski: Wielki przyjaciel naszego narodu

Wołodymyr Zełenski w poniedziałek wieczorem mówił o sytuacji na froncie. Podziękował myśliwcom jednej z ukraińskich brygad artylerii odrzutowej, którzy zniszczyli ten sam rosyjski magazyn, z którego najeźdźcy zabrali rakiety C-300, aby bombardować Charków MLRS. Prezydent złożył też podziękowania "wielkiemu przyjacielowi naszego narodu".

Dzisiaj premier Wielkiej Brytanii i wielki przyjaciel naszego narodu, Boris Johnson, kończy pełnienie funkcji, ale nie zawiesza działalności politycznej i nadal będzie wspierał obronę wolności na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Zazwyczaj wydaje się, że w polityce nie ma przyjaźni, ale z Borisem rozumiemy się w pół słowa. Zatem przyjaźń istnieje, nie tylko między nami, ale i między naszymi państwami. Od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę i Europę, Boris był z nami. Jego pierwszym pytaniem było zawsze: Jak jeszcze można wam pomóc? Chcę podkreślić, że także do 24 lutego zawsze czuliśmy, że Wielka Brytania jest razem z Ukrainą

- zapewnił Zełenski. Dodał, że z niecierpliwością czeka na początek współpracy z nową premierką Wielkiej Brytanii Liz Truss, która "zawsze była po jasnej stronie europejskiej polityki".

Liz Truss, dotychczasowa szefowa brytyjskiej dyplomacji, wygrała wyścig do fotela szefa Partii Konserwatywnej i jutro zostanie szefową rządu. Zastąpi Borisa Johnsona, usuniętego przez partię po serii afer i dymisji członków jego gabinetu. We wtorek nowa premierka uda się na audiencję u królowej. Potem Liz Truss wygłosi pierwsze przemówienie na Downing Street.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: