Kabul. Zamach bombowy przed ambasadą Rosji. Są zabici

Przed ambasadą Rosji w Kabulu doszło do zamachu bombowego. Wiadomo już, że są ofiary śmiertelne. Za zamach miał odpowiadać zamachowiec samobójca.

Pod ambasadą rosyjską w Kabulu zamachowiec samobójca zdetonował materiały wybuchowe - podała agencja Reutera. Kabulska policja podała w poniedziałek, że zamachowiec został zestrzelony, przez uzbrojonych strażników ambasady.

- Samobójca przed dotarciem do celu został rozpoznany i zastrzelony - przekazała lokalna policja.

Policja podała, że dwie osoby zginęły, 11 zostało rannych. Nie ma jeszcze informacji o obrażeniach wśród pracowników rosyjskiej ambasady.

Po przejęciu władzy przez Talibów Rosja pozostała jednym z nielicznych państw, które utrzymały swoją ambasadę w Afganistanie.

Zobacz wideo Dziennikarze z Kabulu zatrzymani i pobici przez talibów. Relacjonowali protest w obronie praw kobiet

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zamach w Kabulu. Nie ma informacji o ofiarach

Rosja i Afganistan prowadziły negocjacje w sprawie zakupu rosyjskiego paliwa. Według pojawiających się wcześniej informacji - kontrakty były już na końcowym etapie. W tej chwili żaden rząd, w tym rosyjski, oficjalnie nie uznaje przywództwa talibów w Afganistanie.

Protest kobiet w Afganistanie"Odważne kobiety protestują". Talibowie rozgonili je strzałami w powietrze

Talibowie od ponad roku rządzą w Kabulu

15 sierpnia minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez Talibów. Od tego momentu prawa obywatelskie Afganek i Afgańczyków zostały znacznie ograniczone. Najmocniej władza uderza w prawa kobiet. Wiele z nich nie może pracować. Zlikwidowano też afgańskie ministerstwo ds. praw kobiet i zabroniono dziewczynkom uczęszczania do szkoły średniej. Nie mogą też podróżować bez męskiego opiekuna (oficjalnie chodzi o odległość ponad 70 km od domu). Nie mogą odwiedzać wszystkich miejsc publicznych (ograniczenia dotyczą m.in. wchodzenia do parków rozrywki).

Talibowie przejęli władzę w Kabulu niespodziewanie, po niemal 20 latach.  Po błyskawicznej ofensywie, 15 sierpnia 2021 udało im się zająć największe afgańskie miasta i otoczyć stolicę. Kiedy bojownicy wkroczyli do Kabulu, prawowity prezydent uciekł z kraju.

Kabul, 3 maja 2022 r.Afganistan: talibowie nakazują kobietom zakrywanie się od stóp do głów

***

Artykuł aktualizowany

Więcej o: