Papież: "zero tolerancji" dla przestępstw seksualnych w Kościele. "To nie celibat jest przyczyną"

Papież Franciszek w rozmowie z portugalskim CNN powiedział, że ma "zero tolerancji" dla przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Stwierdził też, że bierze osobistą odpowiedzialność za to, by ukrócić ten proceder.

Franciszek przekazał portugalskiemu oddziałowi CNN, że "nie zaprzecza" przypadkom nadużyć seksualnych w Kościele katolickim i że każda taka sprawa go "boli". - Nawet jeśli chodziłoby o jeden przypadek, to już jest potworność. Bo ty, księże i ty, zakonnico, masz prowadzić tego chłopca, tę dziewczynkę, do Boga, a swoimi nadużyciami niszczysz im życie. [...] Później ofiary przychodzą z pytaniami. Pytają, czy doprowadził do tego celibat - powiedział.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Papież Franciszek o skandalach seksualnych w Kościele: To nie celibat jest winien

Ale zdaniem papieża przyczyna skandali - głównie pedofilskich - w Kościele nie leży wcale w celibacie. - W rodzinach nie ma celibatu, a i w nich czasem to się zdarza. Jest to zatem potworność, która leży w mężczyźnie lub kobiecie Kościoła, którzy są psychicznie chorzy lub źli i wykorzystują swoją pozycję, by się zadowolić - dodał.

- Ksiądz, który krzywdzi, nie może być dłużej księdzem - podkreśliła głowa Kościoła katolickiego.

Zobacz wideo Gowin: Mam nadzieję, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ws. wojny w Ukrainie ulegnie zmianie

CNN przypomina, że od początku pontyfikatu Franciszka (2013) ujawniono liczne raporty, w których szczegółowo opisane zostały przypadki kościelnych nadużyć seksualnych, ich tuszowanie oraz błędy.

Sam papież był krytykowany, gdy w 2018 r. stanął w obronie Juana Barrosa, chilijskiego biskupa oskarżonego o tuszowanie skandalu seksualnego. Franciszek przyznał później, że popełnił w swej ocenie "poważny błąd".

Rok później papież zniósł watykańskie zasady tajności spraw dotyczących przestępstw seksualnych i wprowadził nowe przepisy, które nakazują wszystkim diecezjom zgłaszanie każdego przypadku nadużycia.

Natomiast w 2021 r. dokonał najobszerniejszej od 40 lat rewizji prawa Kościoła katolickiego i skłonił biskupów, aby podejmowali działania przeciwko duchownym, którzy wykorzystywali nieletnich i bezbronnych dorosłych.

Więcej o: