Brytyjski wywiad: słabnie morale rosyjskich żołnierzy. Nie dostają obiecanych premii

Wywiad Wielkiej Brytanii poinformował w niedzielę o ciągle słabnącym morale rosyjskich wojsk na Ukrainie. Zdaniem Brytyjczyków, Rosjanie zmagają się też m.in. z problemami z dyscypliną wśród żołnierzy. Powodem takiego stanu rzeczy mają być nie tylko zmęczenie ciężkimi walkami i duża liczba ofiar śmiertelnych, ale też utrudnienia związane z wypłatą żołdu.

"Siły rosyjskie nadal cierpią z powodu problemów związanych z morale i dyscypliną w Ukrainie. Oprócz zmęczenia walką i wysokich strat, jedną z głównych skarg ze strony rosyjskich żołnierzy prawdopodobnie nadal są problemy z wypłatami" - czytamy w niedzielnym komunikacie brytyjskiego wywiadu.

Jak wyjaśniono, na dochody rosyjskich żołnierzy składa się nie tylko pensja podstawowa, ale również premie i dodatki. "Na Ukrainie najprawdopodobniej wystąpiły poważne problemy dotyczące niewpłacania znacznych premii bojowych" - informują służby Wielkiej Brytanii.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Powodem, według wywiadu, mogą być "nieefektywna biurokracja wojskowa, nietypowy status prawny "specjalnej operacji wojskowej" [tak Rosja określa propagandowo atak na Ukrainę - red.] i przypadki jawnej korupcji wśród dowódców". 

Brytyjski wywiad dodał, że rosyjskie wojska na Ukrainie mają coraz częściej problemy z zaopatrzeniem - w ostatnim czasie pojawiły się trudności z dostawami mundurów, uzbrojenia i żywności. "To z całą pewnością wpłynęło na utrzymujące się niskie morale dużej części wojsk" - ocenili Brytyjczycy.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Wojna w Ukrainie. Rosjanie kontynuują ofensywę

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w niedzielnym porannym komunikacie, że Rosjanie nieustannie próbują przejąć pełną kontrolę nad obwodem donieckim. Jak zaznaczono, armia rosyjska kontroluje obwody chersoński, charkowski, zaporoski i mikołajowski.

Ukraińcy kontynuują ofensywę na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki na wschodzie kraju. Rosjanie wykorzystują obronę przeciwlotniczą w celu osłaniania swoich wojsk. Jednocześnie prowadzą zwiad lotniczy, wykorzystując drony.

Ukraińskie Siły Zbrojne utrzymują swoje pozycje i zapobiegają wtargnięciu wojsk rosyjskich w głąb terytorium Ukrainy. Odparte zostały ataki w kilku wschodnich rejonach.

Minionej doby Rosjanie przeprowadzili dziesięć ataków rakietowych i 24 lotnicze na obiekty wojskowe i cywilne Ukrainy. Ponadto Rosjanie atakowali przy użyciu czołgów, wozów bojowych i artylerii.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: