Watykan. Papież Franciszek beatyfikował Jana Pawła I. "Ucieleśniał ubóstwo ucznia"

Na placu świętego Piotra papież Franciszek beatyfikował Jana Pawła I, poprzednika papieża-Polaka. W homilii podkreślił, że beatyfikowany głosił Ewangelię bezkompromisowo, ale z radością i uśmiechem.

Albino Luciani urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale we Włoszech. Pochodził z biednej, otwarcie socjalistycznej rodziny robotniczej. Został wyświęcony na księdza 7 lipca 1935 roku.

Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

W latach 1969-1978 pełnił funkcję patriarchy weneckiego. Papieżem został 26 sierpnia 1978 r. w wieku niecałych 66 lat, już drugiego dnia trwania konklawe. Jego pontyfikatowi po zaledwie 33 dniach położyła kres niespodziewana śmierć, co do dziś jest przedmiotem sensacyjnych spekulacji.

Franciszek: "Ucieleśniał ubóstwo ucznia"

Jan Paweł I był pierwszym papieżem, który miał podwójne imię, a także pierwszym, który odmówił papieskiej koronacji, zastępując ją inauguracją pontyfikatu. Jak przypomniał papież Franciszek w homilii, uznawano go za rzecznika ubogich.

"Ucieleśniał ubóstwo ucznia, który nie tylko rozstał się z dobrami materialnymi, ale także zwyciężył pokusę stawiania swojej osoby w centrum i działania na własną chwałę" - podkreślił.

Jan Paweł I nazywany był "uśmiechniętym papieżem". Franciszek powiedział, że był on był symbolem Kościoła radosnego, spokojnego i uśmiechniętego.

23 listopada 2003 Albino Luciani został ogłoszony Sługą Bożym, a 8 listopada 2017 papież Franciszek potwierdził heroiczność cnót i ogłosił go Czcigodnym Sługą Bożym. 13 października 2021 papież zatwierdził cud za jego wstawiennictwem.

Więcej o: