Administracja Bidena: Nie ma oznak, że Putin się wycofa. "Mógłby zakończyć wojnę nawet bez negocjacji"

- Putin mógłby zakończyć wojnę jeszcze dziś, gdyby zgodził się na wycofanie wojsk i dobrowolnie zasiadł z Zełenskim do stołu negocjacyjnego, aby omówić zakończenie tego konfliktu - mówił w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Dożd' rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby stwierdził w wywiadzie dla niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd', cytowanej przez agencję Ukrinform, że nic nie wskazuje na razie na to, by prezydent Rosji Władimir Putin chciał wycofać swoje wojska z Ukrainy.

- Niestety nic, co widzimy dzisiaj, nie pozwala nam mieć nadziei, że jest gotowy zakończyć tę wojnę, zakończyć zabijanie ukraińskich cywilów - ocenił.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak dodał, Putin "mógłby zakończyć wojnę jeszcze dziś, gdyby zgodził się na wycofanie wojsk i dobrowolnie zasiadł z Zełenskim do stołu negocjacyjnego, aby omówić zakończenie tego konfliktu".

Amerykański urzędnik podkreślił, że to prezydent Ukrainy musi określić, czy byłby gotów na wzięcie udziału w takich negocjacjach i należy "szanować go jako Naczelnego Wodza".

Wołodymyr ZełenskiZełenski: Rosja przygotowuje się do ataku energetycznego na Europejczyków

- Putin mógłby jutro zakończyć tę wojnę nawet bez negocjacji, gdyby po prostu wycofał wojska z Ukrainy i uznał jej suwerenność - wskazał John Kirby.

Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA rekrutowanie rosyjskich żołnierzy i zakup dronów w Iranie są sygnałem, że "Putinowi nie zależy na zakończeniu tej wojny".

Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA przewodniczy prezydent Joe Biden. W jej posiedzeniach biorą udział m.in. wiceprezydent, sekretarz stanu, sekretarz skarbu, sekretarz obrony.

Zobacz wideo Trzaskowski: Neutralność klimatyczna? Jak najszybciej

Wojna w Ukrainie. Rosjanie kontynuują ofensywę

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w niedzielnym porannym komunikacie, że Rosjanie nieustannie próbują przejąć pełną kontrolę nad obwodem donieckim. Jak zaznaczono, armia rosyjska kontroluje obwody chersoński, charkowski, zaporoski i mikołajowski.

Ukraińcy kontynuują ofensywę na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki na wschodzie kraju. Rosjanie wykorzystują obronę przeciwlotniczą w celu osłaniania swoich wojsk. Jednocześnie prowadzą zwiad lotniczy, wykorzystując drony.

Ukraińskie Siły Zbrojne utrzymują swoje pozycje i zapobiegają wtargnięciu wojsk rosyjskich w głąb terytorium Ukrainy. Odparte zostały ataki w kilku wschodnich rejonach.

Minionej doby Rosjanie przeprowadzili dziesięć ataków rakietowych i 24 lotnicze na obiekty wojskowe i cywilne Ukrainy. Ponadto Rosjanie atakowali przy użyciu czołgów, wozów bojowych i artylerii.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: