Papież Franciszek wprowadził zmiany w Zakonie Maltańskim. W tle kryzys i potrzeba "odnowy moralnej"

Papież Franciszek wprowadził gruntowne zmiany w Zakonie Maltańskim. Zwierzchnik Kościoła przekazał, że dostrzegł "potrzebę zainicjowania głębokiej odnowy duchowej, moralnej i instytucjonalnej całego Zakonu". Kryzys rozpoczął się w 2016 roku i był spowodowany rozprowadzaniem środków antykoncepcyjnych przez podlegającą zakonowi organizację Malteser International.

Papież Franciszek zatwierdził nową Konstytucję Zakonu Maltańskiego, a także wyznaczył jego tymczasową Radę. Zamiany obowiązują od 3 września - donosi portal vaticannews.va. Dekret wydany przez papieża w sprawie Konstytucji Kodeksu Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalnego św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty rozwiązuje Suwerenną Radę oraz odwołuje dotychczasowe urzędy. Papież podkreślił, że Zakon Maltański "zawsze cieszył się szczególną ochroną Stolicy Apostolskiej".

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Papież Franciszek: Dostrzegł "potrzebę zainicjowania głębokiej odnowy duchowej" w Zakonie Maltańskim

Papież zaznaczył, że jego poprzednicy także "interweniowali, aby potwierdzić jego tożsamość, podtrzymać jego funkcjonowanie, pomóc w przezwyciężeniu kryzysów, a także zagwarantować istnienie i rozwój Zakonu, także w jego prerogatywach suwerenności w sferze międzynarodowej". Papież Franciszek wyjaśnił, że śledził drogę zakonu i dostrzegł "potrzebę zainicjowania głębokiej odnowy duchowej, moralnej i instytucjonalnej całego Zakonu, odnoszącej się zwłaszcza nie tylko do członków I klasy, ale także II klasy".

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W skład nowej rady weszli: 

  • Emmanuel Rousseau - Wielki Komandor,
  • Riccardo Paternò di Montecupo - Wielki Kanclerz,
  • Alessandro de Franciscis - Wielki Szpitalnik,
  • Fabrizio Colonna - Skarbnik.

Papież Franciszek zwołał także na 25 stycznia 2023 roku Nadzwyczajną Kapitułę Generalną, która ma za zadanie przygotować Delegat Specjalny i Namiestnik Wielkiego Mistrza Fra John Dunlpa, wspomagany przez Radę Tymczasową.

Papież Franciszek Abdykacja papieża - co mówi prawo kanoniczne? Dwa warunki dla papieża

Kryzys w Zakonie Maltańskim

Kryzys w zakonie rozpoczął się pod koniec 2016 roku - wówczas Wielki Kanclerz Albrecht von Boeselager został oskarżony o poważne błędy w załatwieniu sprawy rozprowadzania środków antykoncepcyjnych przez podlegającą mu organizację Malteser International - informuje pch24.pl.

Organizacja uchybiła moralności katolickiej, przekazując ubogim m.in. prezerwatywy. Boeselagera zakończył te praktyki, jednak odwlekając to w czasie. W 2016 roku został zdymisjonowany przez Wielkiego Mistrza Matthew Festinga. Boeselagera sprawę zwrócił do papieża, a ten powołał specjalną komisję, która przywróciła go na zajmowane wcześniej stanowisko.

Papież Franciszek 31 sierpnia 2022 r. Papież zwrócił się do Polaków z apelem. Mówił o trzeciej wojnie

Więcej o: