Papież Franciszek zatwierdził nową Konstytucję Zakonu Maltańskiego, a także wyznaczył jego tymczasową Radę. Zamiany obowiązują od 3 września - donosi portal vaticannews.va. Dekret wydany przez papieża w sprawie Konstytucji Kodeksu Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalnego św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty rozwiązuje Suwerenną Radę oraz odwołuje dotychczasowe urzędy. Papież podkreślił, że Zakon Maltański "zawsze cieszył się szczególną ochroną Stolicy Apostolskiej".
Papież zaznaczył, że jego poprzednicy także "interweniowali, aby potwierdzić jego tożsamość, podtrzymać jego funkcjonowanie, pomóc w przezwyciężeniu kryzysów, a także zagwarantować istnienie i rozwój Zakonu, także w jego prerogatywach suwerenności w sferze międzynarodowej". Papież Franciszek wyjaśnił, że śledził drogę zakonu i dostrzegł "potrzebę zainicjowania głębokiej odnowy duchowej, moralnej i instytucjonalnej całego Zakonu, odnoszącej się zwłaszcza nie tylko do członków I klasy, ale także II klasy".
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
W skład nowej rady weszli:
Papież Franciszek zwołał także na 25 stycznia 2023 roku Nadzwyczajną Kapitułę Generalną, która ma za zadanie przygotować Delegat Specjalny i Namiestnik Wielkiego Mistrza Fra John Dunlpa, wspomagany przez Radę Tymczasową.
Kryzys w zakonie rozpoczął się pod koniec 2016 roku - wówczas Wielki Kanclerz Albrecht von Boeselager został oskarżony o poważne błędy w załatwieniu sprawy rozprowadzania środków antykoncepcyjnych przez podlegającą mu organizację Malteser International - informuje pch24.pl.
Organizacja uchybiła moralności katolickiej, przekazując ubogim m.in. prezerwatywy. Boeselagera zakończył te praktyki, jednak odwlekając to w czasie. W 2016 roku został zdymisjonowany przez Wielkiego Mistrza Matthew Festinga. Boeselagera sprawę zwrócił do papieża, a ten powołał specjalną komisję, która przywróciła go na zajmowane wcześniej stanowisko.