Argentyna. Legionella przyczyną nieznanej choroby płuc. WHO monitoruje przebieg zakażenia

W Argentynie pojawiają się liczne przypadki zapalenie płuc. Ministerstwo Zdrowia Argentyny przekazało, że odpowiedzialna za chorobę jest bakteria Legionella. Wszystkie przypadki choroby są powiązane z jedną prywatną kliniką.

Według informacji przekazanych przez Panamerykańską Organizację Zdrowia (PAHO), wszystkie przypadki zachorowań dotyczą jednej prywatnej kliniki w mieście San Miguel de Tucumán, które jest położone w północno-zachodniej części Argentyny.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Argentyna. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło obecność bakterii Legionella u chorych osób

Nieznana choroba płuc została już wykryta u 11 osób z czego cztery zmarły. Wszystkie przypadki choroby obserwuje również Światowa Organizacja Zdrowia. Według wstępnego raportu choroba dotyczy obecnie siedmiu osób. Cztery z nich są hospitalizowane, a trzy przebywają w domach, zgodnie z protokołami monitorowania - przekazuje Ministerstwo Zdrowia Argentyny w sobotę 3 września.

Objawy pojawiły się u tych osób w dniach od 18 do 22 sierpnia. Choroba przejawiała się gorączką, bólem mięśni, brzucha oraz dusznościami. Kilku pacjentów miało oba płuca zajęte chorobą.

"Choroba ma większy wpływ na osoby z chorobami współistniejącymi, osoby w wieku powyżej 50 lat, palaczy lub osoby z innymi przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub upośledzenie odporności oraz choroby układu oddechowego. Dostępna jest terapia antybiotykowa" - przekazała Minister Zdrowia Narodu Carla Vizzotti podczas konferencji w Tucumán. Spotkanie z tamtejszymi władzami wojewódzkimi i ekspertami odbyło się już po "uzyskaniu wyników techniką sekwencjonowania całkowitego DNA (metagenomika) próbek przesłanych do analizy do Krajowej Administracji Laboratoriów i Instytutów Zdrowia (ANLIS). Dr. Carlos Malbrán uzyskał pozytywny wynik testu na genom Legionella" - przekazało ministerstwo.

Wcześniejsze testy przeprowadzone na pacjentach wyeliminowały znane wirusy układu oddechowego. Wykluczono też czynniki wirusowe, grzybicze czy bakteryjne. Zapowiedziano również, że Narodowa Administracja Laboratoriów i Instytutów Zdrowia w Argentynie przeprowadzi dodatkowe badania na obecność toksyn. Ministerstwo Zdrowia Argentyny potwierdziło 3 września, że źródłem występującej choroby płuc jest bakteria Legionella. Według ministerstwa zdrowia "wybuch obustronnego zapalenia płuc jest spowodowany obecnością tej bakterii, która przenoszona jest drogą inhalacyjną poprzez aerozolowanie wody w stosunku do ośrodkowych układów powietrznych lub przepływów wody".

Epidemia koronawirusa Nowe ustalenia ws. uszkodzeń płuc po COVID-19. "Dobra i zła wiadomość"

Do zakażenia dochodzi przez wdychanie szkodliwych bakterii

Bakteria Legionella, w szczególności bakteria L. pneumophila, jest odpowiedzialna za ostre zapalenie płuc. Najczęstszą formą transmisji bakterii jest "wdychanie skażonych aerozoli wytwarzanych w połączeniu z rozpylonymi strumieniami wody lub mgiełkami. Zakażenie może również wystąpić przez kontakt ze skażoną wodą lub lodem, szczególnie u podatnych pacjentów w środowiskach szpitalnych. Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez kilka tygodni lub miesięcy" - przekazuje ministerstwo zdrowia. 

PAHO i WHO monitorują obecną sytuację. Według Osterholma często zdarzają się nieznane choroby i w wielu przypadkach można je zaliczyć do lokalnej epidemii, która nie ma skutków pandemicznych. Ekspert przekazał również, że w ciągu najbliższych kilku dni spodziewa się bardziej sprecyzowanych informacji od argentyńskich pracowników ochrony zdrowia.

Argentyna. 35-latek celował z pistoletu w stronę wiceprezydentki Cristiny Fernandez de Kirchner Próba zamachu na wiceprezydentkę Argentyny. Broń nie wystrzeliła

Więcej o: