Ukraina. Flaga nacjonalistów w trakcie wizyty Niedzielskiego w szpitalu. Ministerstwo interweniowało

Adam Niedzielski odwiedził Lwowski Szpital Obwodowy, do którego trafiają ranni żołnierze. W jednej z sal pacjent wywiesił flagę używaną przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, która w okresie międzywojnia dokonywała aktów terroru wobec Polaków. W sprawie interweniowało polskie Ministerstwo Zdrowia.

Adam Niedzielski spotkał się we Lwowie z ukraińskim ministrem zdrowia Wiktorem Laszko. Celem wizyty było przekazanie darów z Polski. W ramach spotkania Niedzielski odwiedził Lwowski Szpital Obwodowy, do którego trafiają weterani wojenni. "Rozmawiał z lekarzami i rannymi w działaniach wojennych o bieżących potrzebach w leczeniu pacjentów" - napisało polskie Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Adam Niedzielski z wizytą we Lwowie. Flaga w jednej z sal wzbudziła kontrowersje. "Nas po prostu boli widok tej flagi"

Zdjęcia z wizyty Adama Niedzielskiego w szpitalu opublikował także mer Lwowa Andrij Sadowy. Polityk podziękował "polskim kolegom" za wsparcie. Jedna z fotografii wzbudziła jednak kontrowersje. Widać na niej Adama Niedzielskiego, który rozmawia z personelem szpitala w jednej z sal zajmowanej przez pacjentów. Na ścianie wiszą dwie flagi - flaga Ukrainy i czerwono-czarna, używana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Na flagę OUN uwagę zwrócili m.in. dziennikarze i publicyści. Marcin Torz z "Super Expressu" napisał do rzecznika polskiego MSZ Łukasza Jasiny. "Niech w końcu ktoś wyjaśni Ukraińcom, że nas po prostu boli widok tej flagi. Albo nasi przyjaciele tego nie rozumieją, albo - oby nie - zachowują się wobec nas specjalnie bardzo nieładnie, delikatnie mówiąc" - napisał dziennikarz. "Nie tylko pana boli ten symbol" - odpowiedział mu Jasina.

Minister zdrowia w rządzie PiS Adam Niedzielski podczas konferencji w resorcie. Warszawa, 9 lutego 2022 r.Niedzielski nie będzie już ministrem zdrowia? Wiemy, kto ma go zastąpić

Do sprawy odniósł się także resort zdrowia. "Szanowni Państwo, nie była to flaga pod którą strona ukraińska przyjmowała ministra Adama Niedzielskiego. Była to flaga jednego z rannych żołnierzy w jednej z wielu sal. Zwróciliśmy uwagę stronie ukraińskiej i wizyta w tej sali zakończyła się" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów - kiedy powstała?

Organizacja ta powstała w 1929 roku, a jej celem było zbudowanie niepodległego państwa o ustroju zbliżonym do totalitaryzmu. Członkowie OUN walczyli z sowietami, Rumunami i Polakami, stosując terroryzm, konspirację i dywersję. W trakcie II wojny światowej organizacja ta podzieliła się na dwie frakcje: banderowców ze Stepanem Banderą na czele i melnykowców, którym przewodził Andrij Melnyka. Banderowcy byli odpowiedzialni za rzeź wołyńską. W trakcie tego ludobójstwa zginęło 50-60 tys. Polaków.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Spotkanie w Sejmie w sprawie rozszerzenia refundacji leczenia SMA"Cynik", "Tchórz i kłamca". Spięcie na linii Kosiniak-Kamysz - Niedzielski

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Ukraina. Flaga nacjonalistów w trakcie wizyty Niedzielskiego w szpitalu. Ministerstwo interweniowało
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl