"Rosja szykuje się do ataku energetycznego na Europejczyków". Zełenski apeluje o jedność

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu zamieszczonym w sobotę mediach społecznościowych ostrzegł przed szantażem energetycznym ze strony Rosji. Podkreślił, że agresor w ostatnich dniach próbuje wywrzeć jeszcze większą presję energetyczną na Europę, m.in. całkowicie wstrzymując tłoczenie gazu Gazociągiem Północnym.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że sobota okazała się dobrym dniem dla ukraińskich sił powietrznych - doszło do zestrzelenia rosyjskich rakiet Kalibr, śmigłowca szturmowego i dronów.

Na wielu obszarach frontu trwają zacięte walki, zarówno w obwodzie charkowskim, w Donbasie, jak i na południu naszego kraju. Wojska rosyjskie ponownie zaatakowały obwód mikołajowski, obwody zaporoskie, obwody dniepropietrowskie i charkowski. Niestety są ofiary, a wśród nich niestety są dzieci

- przekazał ukraiński przywódca.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Podkreślił, że "ukraińska artyleria robi wszystko, by zniszczyć ogromny potencjał okupantów, aby zneutralizować każdą rosyjską kwaterę główną i wszystkie jej składy amunicji, wszystkie szlaki logistyczne na okupowanym terytorium".

Zobacz wideo W co inwestować, żeby nie stracić oszczędności przez inflację?

Wołodymyr Zełenski: Rosja przygotowuje się do ataku energetycznego

Zełenski stwierdził również, że "obecnie Rosja próbuje jeszcze bardziej zwiększyć presję energetyczną na Europę".

- Przepompowywanie gazu rurociągiem Nord Stream zostało całkowicie wstrzymane. Dlaczego to robią? Rosja chce zniszczyć normalne życie każdego Europejczyka, we wszystkich krajach naszego kontynentu. Chce osłabić i zastraszyć całą Europę, każde państwo. Tam, gdzie Rosja nie może tego zrobić za pomocą broni konwencjonalnej, robi to za pomocą broni energetycznej. Próbuje atakować biedą i politycznym chaosem tam, gdzie nie może jeszcze atakować rakietami - wskazał polityk.

Według Zełenskiego "aby się przed tym chronić, wszyscy w Europie potrzebujemy jeszcze większej jedności, jeszcze większej współpracy, jeszcze większej wzajemnej pomocy".

- Tej zimy Rosja przygotowuje się do decydującego ataku energetycznego na wszystkich Europejczyków. A kluczowymi odpowiedziami na to powinny być dwie rzeczy. Po pierwsze nasza jedność, jedność w ochronie przed państwem terrorystycznym, a po drugie zwiększenie własnej presji na Rosję. Obejmuje to zaostrzenie sankcji na wszystkich szczeblach i ograniczenie rosyjskich dochodów z ropy i gazu - wyliczał ukraiński prezydent.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: