MAEA: Zaporoska Elektrownia Jądrowa odłączona od ostatniej, głównej linii energetycznej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że przestał działać czwarty blok energetyczny Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Trzy pozostałe utracono wcześniej podczas wojny" - podała agencja w sobotnim oświadczeniu.

"Elektrownia jądrowa ponownie utraciła połączenie z ostatnią główną zewnętrzną linią energetyczną, ale zaporoski zakład nadal dostarcza energię elektryczną do sieci poprzez linię rezerwową" - podaje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Niecałe 48 godzin po tym, jak dyrektor generalny Rafael Mariano Grossi ustanowił obecność Misji Wsparcia i Wsparcia MAEA w Zaporożu (ISAMZ) w obiekcie na południu Ukrainy, eksperci agencji zostali poinformowani przez starszych ukraińskich pracowników, że czwarta operacyjna linia energetyczna została wyłączona

- czytamy w oświadczeniu. Ukraińcy dodali, że odłączenie czwartej linii energetycznej nastąpiło po wznowieniu ostrzału w tym rejonie.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W piątek Ukraina przekazała, że zbombardowała rosyjską bazę w pobliskim mieście Enerhodar, niszcząc trzy systemy artyleryjskie oraz skład amunicji. W ostatnich tygodniach nasiliły się apele społeczności międzynarodowej związane z rosyjskim ostrzałem wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Unia Europejska potępiła działania Rosjan wokół elektrowni w Enerhodarze i wezwała Federację Rosyjską do natychmiastowego przekazania kontroli nad elektrownią Ukrainie. W czwartek do zaporoskiej elektrowni dotarła misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

MAEA: Będzie raport na temat sytuacji w Ukrainie

Na początku następnego tygodnia dyrektor generalny MAEA wyda raport na temat bezpieczeństwa, ochrony i sytuacji w Ukrainie, który będzie zawierać ustalenia z misji w Zaporożu. 

Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest największym zakładem produkującym energię z atomu w Europie. Na początku marca jej teren został zajęty przez siły rosyjskie. Wojska Kremla rozmieściły tam sprzęt i amunicję oraz ostrzeliwują okolicę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: