Pogrzeb Michaiła Gorbaczowa bez Putina, ale z Orbanem. Zmarłego polityka żegnają tłumy Rosjan

W Moskwie w sobotę odbywają się uroczystości pogrzebowe Michaiła Gorbaczowa. Rosyjski polityk spocznie na Cmentarzu Nowodiewiczym obok małżonki, która zmarła w 1999 roku. Tłumy Rosjan stanęły w kolejce niedaleko Kremla, by pożegnać Gorbaczowa.

Trumnę z ciałem Michaiła Gorbaczowa wystawiono w Sali Kolumnowej moskiewskiego Domu Związków niedaleko Kremla. W sobotę tłumy osób ustawiły się w kolejce, by oddać hołd zmarłemu politykowi.

Zmarły we wtorek Michaił Gorbaczow zostanie pochowany bez państwowych honorów, w uroczystości nie będzie też uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak wskazuje Agencja Reutera, w sobotnich uroczystościach pogrzebowych w związku z wojną w Ukrainie i zapaścią w międzynarodowych relacjach nie będzie uczestniczyło wielu światowych przywódców, którzy w innej sytuacji pojawiliby się w Moskwie.

W stolicy Rosji pojawił się natomiast premier Węgier Viktor Orbán. To pierwsza wizyta zachodniego przywódcy w tym kraju od napaści Rosji na Ukrainę. Jak informuje Nexta w ceremonii uczestniczą także była doradczyni prezydenta Reagana Suzanne Massey oraz ambasador USA John Sullivan.

Michaił Gorbaczow nie żyje. Pogrzeb byłego prezydenta ZSRR

Ostatni przywódca ZSRR zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 91 lat.

Michaił Gorbaczow został szefem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w 1985 roku, stał się tym samym najmłodszym członkiem Biura Politycznego (miał wówczas 54 lata). Wkrótce zainicjował politykę tak zwanej "głasnosti" i "pierestrojkę". Ta nieudana próba reformy systemu sowieckiego w ciągu kilku lat doprowadziła de facto do wolności słowa i wolności mediów w Związku Radzieckim, a następnie - do wprowadzenia parlamentaryzmu i ostatecznie upadku ZSRR.

W lutym 1990 roku Michaił Gorbaczow został wybrany na prezydenta ZSRR, stając się pierwszą i ostatnią osobą na tym stanowisku. W tym samym roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Fotela prezydenta zrzekł się w grudniu 1991 roku, kiedy przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi - które ogłosiły już niepodległość - podpisali porozumienie białowieskie - umowę o rozwiązaniu ZSRR i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw.

Po odejściu ze sceny politycznej Michaił Gorbaczow stworzył "Fundację Gorbaczowa" i kierował nią. Organizacja zajmuje się badaniem historii Rosji i świata. W 1996 roku wziął udział w wyborach prezydenckich w Rosji, zdobywając nieco ponad pół procent głosów.

Zobacz wideo Dyner (PISM): Wciąż nie wiemy, co siedzi w głowach najwyższych elit władzy Federacji Rosyjskiej [Q&A Gazeta.pl]

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: