Wojna w Ukrainie. ISW: Większość Rosjan wciąż popiera działania Kremla, ale poparcie stopniowo spada [SONDAŻ]

Większość Rosjan nadal popiera wojnę w Ukrainie - to wnioski płynące z najnowszego sondażu opublikowanego przez niezależny rosyjski ośrodek badań Lewada. Mimo to zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną poparcie społeczne dla działań prowadzonych przez Rosję "może stopniowo spadać", co w efekcie może przełożyć się na problemy z wystawianiem nowych sił do walki na froncie.

Rosjanie wciąż w zdecydowanej większości popierają agresję swojego państwa na Ukrainę. Według opublikowanego w czwartek 1 września sondażu autorstwa niezależnego rosyjskiego ośrodka badań opinii publicznej Centrum Jurija Lewady, 76 proc. respondentów popiera działania sił zbrojnych Rosji w Ukrainie nazywane w Rosji "specjalną operacją wojskową".

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Rosjanie nadal popierają wojnę. Sondaż: Poparcie społeczne może stopniowo spadać i utrudnić generowanie sił

Jak czytamy w analizie badania opublikowanego na stronie Instytutu Studiów nad Wojną, "chociaż większość Rosjan nadal popiera operacje wojskowe w Ukrainie, poparcie społeczne dla wojny może stopniowo spadać". ISW zwraca uwagę, że marcu tego roku Lewada podała, że 53 proc. respondentów zdecydowanie popiera rosyjskie działania wojskowe w Ukrainie, ale odsetek w tej kategorii spadł w sierpniu do 46 proc. Choć zdaniem ISW "jest to niewielkie pogorszenie i nie osłabi zasadniczo zdolności Kremla do prowadzenia wojny", to malejące poparcie i zmęczenie działaniami "prawdopodobnie będą coraz bardziej utrudniać rosyjską rekrutację i wysiłki związane z regenerowaniem sił", które biorą udział w aktywnej walce.

I tak 46 proc. Rosjan "zdecydowanie popiera" rosyjską kampanię ofensywną, a 30 procent "raczej popiera". Działań w Ukrainie nie popiera natomiast 17 proc. badanych. Co ciekawe Rosjanie są mocno podzieleni w kwestii tego, jak powinna dalej potoczyć się wojna. 48 proc. jest przekonanych o konieczności kontynuowania agresji, a 44 proc. opowiada się za negocjacjami pokojowymi.

Więcej aktualnych wiadomości na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Sondaż: 48 proc. badanych Rosjan dumna ze swojego kraju

Dominujące odczucia związane z działaniami militarnymi w Ukrainie to "duma z Rosji", którą odczuwa 48 proc. badanych oraz "niepokój, strach, przerażenie" - te odczucia wskazało 31 proc. Ja zwraca uwagę ISW, te nastroje prawie nie zmieniły się od marca.

45 proc. respondentów uważa, że obwody chersoński i zaporoski Ukrainy powinny stać się częścią Federacji Rosyjskiej, co piąty - 21 proc. - że powinny stać się niepodległymi państwami, a 14 proc., że powinny pozostać częścią Ukrainy.

Ogólnorosyjskie badanie Centrum Lewady zostało przeprowadzone w dniach 25-31 sierpnia 2022 r. na reprezentatywnej ogólnorosyjskiej próbie 1 612 osób pochodzących ze 137 miejscowości (miast i wsi) w wieku 18 lat i więcej. Badanie przeprowadzane zostało w domach respondentów w formie wywiadu osobistego.

Więcej o: