USA przekaże dodatkowe środki Ukrainie? Joe Biden zwrócił się do Kongresu. Chodzi o ogromną kwotę

Prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 11 miliardów 700 milionów dolarów na pomoc wojskową i ekonomiczną dla Ukrainy. Biały Dom prosi także Kongres o środki na złagodzenie skutków wzrostu cen paliw w USA w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Biały Dom przekonuje, że dodatkowe fundusze są potrzebne, aby utrzymać wsparcie Ukrainy przez pierwsze trzy miesiące roku fiskalnego 2023 roku, który rozpoczyna się na początku października. 4,5 mld dolarów ma zostać przeznaczone na sprzęt wojskowy i uzupełnienie zapasów Pentagonu, 2,7 mld dolarów na pomoc obronną i wywiadowczą dla Ukrainy oraz 4,5 mld dolarów na wsparcie budżetowe dla rządu w Kijowie.

Przedstawiciel administracji poinformowali, że ponad trzy czwarte z 40 miliardów dolarów, które Kongres wcześniej zatwierdził dla Ukrainy, zostały już wydane lub przeznaczone na zakup uzbrojenia.

Prośba o dofinansowanie dla Ukrainy wypłynęła 30 sierpnia, tuż przed zakończeniem roku fiskalnego. Kongres nie uchwalił jeszcze ustawy o finansowaniu na rok 2023. Shalanda Young, dyrektorka biura zarządzania i budżetu Stanów Zjednoczonych powiedziała, że ustawodawcy prawdopodobnie będą musieli uchwalić tzw. stopgap funding measure, który pozwoli im zyskać więcej czasu na negocjacje bardziej kompleksowego pakietu fiskalnego.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowo prezydent Biden poprosił Kongres o dwa miliardy dolarów na wsparcie krajowych źródeł energii - 1,5 miliarda dolarów na uran do zasilania reaktorów jądrowych i 500 milionów dolarów na uzupełnienie Strategicznej Rezerwy Ropy Naftowej w celu przeciwdziałania wpływowi rosyjskiej wojny na Ukrainie na dostawy i ceny energii w USA.

- Zmobilizowaliśmy świat, aby wsparł naród ukraiński, gdy oni bronią swojej demokracji i nie możemy pozwolić, aby to wsparcie dla Ukrainy wyczerpało się - powiedziała Young.

USA. Joe Biden zwrócił się do Kongresu o przekazanie środków na potencjalną walkę z jesienną pandemią

Prezydent Joe Biden zwrócił się również do Kongresu o przekazanie dodatkowych funduszy w związku z potencjalnym - jesiennym zwiększeniem liczby przypadków chorych na COVID-19. Chodzi o 22,4 miliarda dolarów.

Inne wnioski dotyczą walki z epidemią wirusa małpiej ospy (3,9 miliarda dolarów) oraz na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych (6,5 miliarda dolarów).

Zobacz wideo Grozi nam recesja techniczna i stagflacja? Kotecki: Przyjdzie silne spowolnienie gospodarcze
Więcej o: