Laptop, czyli cud techniki z Białorusi. Alaksandr Łukaszenka: Liczy się sam fakt jego powstania

Alaksandr Łukaszenka z okazji rozpoczęcia roku szkolnego wygłosił "lekcję" pod hasłem "Pamięć o historii - droga do przyszłości". Prezydent Białorusi pokazał laptopa rodzimej produkcji. Ostatecznie przyznał, że to tylko w 12 proc. sprzęt białoruski, ale skomentował: - Nasi ludzie tworzą historię.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka  podczas uroczystej lekcji na rozpoczęcie roku szkolnego dumnie prezentował białoruski "cud techniki".

- To pierwszy komputer wykonany przez naszych mądrych ludzi. Wyznaczono im zadanie, by znaleźli na świecie najlepsze elementy, których nie możemy jeszcze sami wyprodukować - procesory i oprogramowanie - a następnie stworzyli z nich komputer - mówił prezydent Białorusi.

- Szczerze - dziś to urządzenie jest jedynie w 12 proc. białoruskie. Ale przed końcem roku będzie aż w 30 proc. Jednak liczy się sam fakt jego powstania - stwierdził Łukaszenka.

Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Warto przyglądać się sytuacji na Białorusi

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Alaksandr Łukaszenka pokazał komputer wyprodukowany w Białorusi

Prezydent Białorusi zdradził, że komputer wyprodukowała fabryka Horizont.

- Jak go widzicie, to nigdy byście nie powiedzieli, że jest z Białorusi. Ten produkt ma w sobie potencjał - stwierdził. 

 Prezydent opowiedział też młodzieży anegdotę sprzed lat, która miała dowodzić, że w Białorusi drzemie wielki technologiczny potencjał.

Alaksandr Łukaszenka: Mamy wybitnych inżynierów

- Mamy wybitnych inżynierów. Kiedy zakładaliśmy nasz Hi-Tech Park, pewien amerykański specjalista powiedział mi: "Jeśli chcesz coś produkować, możesz to robić w wielu krajach. Ale gdy zamierzasz stworzyć coś naprawdę niezwykłego, jedź na Białoruś" - opowiadał Łukaszenka. O lekcji poprowadzonej przez prezydenta i technologicznych apsiracjach Łukaszenki napisała agencja Belta.

Protest Bialorusinw w KrakowieBiałoruś. Represje wobec opozycjonistów. 4,5 roku łagru dla aktywisty

- Najlepsze komputery mają części pochodzące z różnych krajów. To praca zbiorowa całej planety. Żaden kraj nie robi takich ultranowoczesnych urządzeń w oparciu wyłącznie o krajowe zasoby - tłumaczył się Łukaszenka.

- Nasi ludzie tworzą historię - zapewnił, prezentując laptop.

Alaksandr ŁukaszenkoAlaksandr Łukaszenka oferuje Polakom obywatelstwo. "Drzwi otwarte"

********

Więcej o: