Cieśnina Bosfor. Awaria ukraińskiego statku z kukurydzą. Ruch statków wstrzymany

Ukraiński statek towarowy przewożący kukurydzę z powodu awarii osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor - informują lokalne media. Ruch statów w tym regionie został wstrzymany.

Według informacji, jakie przekazały lokalne władze morza oraz biuro gubernatora Stambułu, statek z powodu awarii osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor. Lady Zehma przewoził trzy tysiące ton kukurydzy.

Jednostka została bezpiecznie zakotwiczona w zatoce Bebek. Z kolei według informacji tureckiego portalu Dunya, ruch statków został zawieszony. Do ukraińskiego statku towarowego wysłano siedem jednostek straży przybrzeżnej, które asystowały w jego zabezpieczeniu. 

Sześć statków opuściło ukraińskie porty

Zgodnie z umową eksportową, ukraiński statek Lady Zehma we wtorek uzyskał zgodę na opuszczenie portu Czarnomorsku. Statek płynął do Rawenny we Włoszech.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wraz z Lady Zehma tego samego dnia z ukraińskich portów wypłynęło pięć statków. Jeden transport z żywnościową pomocą humanitarną popłynął do Jemenu.

Na pokładach sześciu statków Seajoy, Lady Zehma, Saffet Aga, Simas, Michallis i Karteria znajduje się łącznie 183 000 ton ukraińskiego zboża. - W niecały miesiąc wyeksportowaliśmy prawie półtora miliona ton produktów rolnych, co jest dość znaczącym wynikiem. Musimy jednak wysyłać z portów w Odessie po 100-150 statków w ciągu miesiąca przewożących łącznie po 5 milionów ton miesięcznie - informował ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Działający przy ONZ Światowy Program Żywnościowy poinformował, że statek MV Karteria wypłynął z ukraińskiego portu z żywnościową pomocą humanitarną dla Jemenu. Na pokładzie znajduje się około 37 500 ton pszenicy.

Jemen importuje blisko 90 procent swojego zapotrzebowania na żywność, z czego około 30 procent przez Morze Czarne. Ponadto, mimo trwającego od czterech miesięcy rozejmu, konsekwencją paroletniej wojny domowej jest nadal potężna zapaść gospodarcza. ONZ określa sytuację panującą w Jemenie jako największy kryzys humanitarny naszych czasów.

Pod koniec lipca dzięki współpracy Turcji i ONZ udało się wypracować porozumienie, na mocy którego Rosjanie odblokowali porty w Czarnomorsku i Odessie, dzięki czemu na początku sierpnia mogły z nich wypłynąć pierwsze statki ze zbożem.

Więcej o: