"Swój chłop" Łukaszenka. Absurdalny filmik na urodziny dyktatora Białorusi. "Pomyśl, zanim obejrzysz"

Alaksandr Łukaszenka 30 sierpnia skończył 64 lata. Z tej okazji białoruski proreżimowy związek kobiet podarował mu absurdalną propagandową "laurkę" - filmik, na którym dyktator prezentuje się jako niezwykle ciepła i uwielbiana przez naród osoba. Pokazano, jak uczestniczy w życiu rodaków, m.in. świętując ich sukcesy, doglądając upraw na polach albo witając noworodki w szpitalach.

Nagranie udostępniła Hanna Liubakowa, niezależna białoruska dziennikarka i doradczyni Swiatłany Cichanouskiej. "Nie mogę zasnąć po tym, co zobaczyłam. Proreżimowy związek kobiet pogratulował Łukaszence z okazji urodzin tym oto filmikiem. Bądźcie jednak ostrożni i zastanówcie się dwa razy, zanim go obejrzycie" - napisała na Twitterze.

Zatrzymanie. Zdjęcie ilustracyjne.Grzegorz M. chciał szpiegować na rzecz Białorusi. Został skazany

Urodziny Alaksandra Łukaszenki. Propagandowy filmik pokazuje go jako "ojca narodu"

Twórcy tego kuriozalnego materiału usilnie starali się ocieplić wizerunek białoruskiego dyktatora. Widzimy ujęcia, na których Alaksandr Łukaszenka m.in. obsługuje maszyny rolnicze, jeździ na nartach, głaszcze psa i królika, wita noworodki w szpitalu, dogląda upraw, bawi się z dziećmi, biesiaduje, przyrządza sałatki, tańczy, a także przytula krajowych medalistów.

A wszystko to w rytm skocznej piosenki na cześć przywódcy Białorusi. Tego samego, pod którego nielegalnymi rządami łamane są podstawowe prawa człowieka i zasady demokracji.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W Białorusi - jako jedynym kraju w Europie - wciąż wykonywana jest kara śmierci. Egzekucje odbywają się przez strzał w tył głowy, a rodziny zabitych nie są informowane o miejscu pochówku. Wolność słowa w tym kraju praktycznie nie istnieje. Ludzie, którzy sprzeciwiają się reżimowi Łukaszenki czy wspieranej przez niego rosyjskiej wojnie w Ukrainie, są zamykani w więzieniach, gdzie wciąż stosuje się tortury. Nie brakuje też doniesień o nagłych zaginięciach opozycjonistów.

Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Warto przyglądać się sytuacji na Białorusi

Łukaszenka dostał życzenia od Putina. "Liczę na dalszą współpracę"

Urodzinowe życzenia Łukaszence złożył także Władimir Putin. Dyktatorzy Rosji i Białorusi odbyli w środę rozmowę telefoniczną podczas której - jak podaje Kreml - "omówili kilka bieżących spraw, w tym sytuację w Ukrainie". Wcześniej Putin napisał telegram z życzeniami, w którym podziękował Łukaszence za "wkład w rozwój przyjaznych, sojuszniczych stosunków rosyjsko-białoruskich, partnerstwa w przeciwdziałaniu zagrożeniom i wyzwaniom dla wspólnego bezpieczeństwa obu krajów". Dodał, że "liczy na konstruktywny dialog i dalszą ścisłą współpracę we wszystkich dziedzinach".

Więcej o: