Rosja. Jest znana data i miejsce pogrzebu Michaiła Gorbaczowa

Córka Michaiła Gorbaczowa przekazała, że pogrzeb jej ojca odbędzie się w najbliższą sobotę 3 września. Na razie nie wiadomo, czy uroczystość będzie miała charakter prywatny, czy państwowy.

- Pogrzeb odbędzie się w sobotę (3 września - red.) na Cmentarzu Nowodziewiczym (w Moskwie - red.). Ceremonia pożegnalna odbędzie się w sali kolumnowej Domu Związków - powiedziała Irina, córka Michaiła Gorbaczowa, cytowana przez rosyjską agencję informacyjną Interfax.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat. Pogrzeb odbędzie się już w najbliższą sobotę

Fundacja Gorbaczowa przekazała natomiast, że każdy chętny będzie mógł pożegnać ostatniego przywódcę Związku Radzieckiego - sala kolumnowa ma być więc ogólnodostępna. Nie wiadomo jednak, co z kolejnymi punktami uroczystości. Córka Gorbaczowa nie wyjawiła, czy uroczystości będą miały charakter prywatny, czy państwowy.

Michaił Gorbaczow zmarł 30 sierpnia w wieku 91 lat. Był pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. W 1990 roku został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla za działania na rzecz zakończenia zimnej wojny.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W pierwszych latach XXI wieku Michaił Gorbaczow był krytykiem nie tylko polityki Zachodu wobec Rosji, ale i rządów Władimira Putina. Mimo tego w 2014 roku opowiedział się po stronie zwolenników aneksji ukraińskiego Krymu. Trzy lata później otwarcie poparł kremlowski reżim.

Gorbaczow nie wypowiadał się publicznie na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak jednak wyjawił "Forbes", który powołał się na szefa Radia Echo Moskwy Aleksieja Wieniediktowa - Michaił Gorbaczow miał wyrazić sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Miał też skrytykować Putina za autorytaryzm, militaryzm i dławienie wolności obywatelskich.

Więcej o: