Michaił Gorbaczow nie żyje. Ostatni przywódca ZSRR miał 91 lat

Zmarł Michaił Gorbaczow, pierwszy i jedyny prezydent Związku Radzieckiego i zarazem ostatni przywódca ZSRR - przekazały rosyjskie media. Polityk miał 91 lata.

Michaił Gorbaczow był rosyjskim politykiem, Sekretarzem Generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Był pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. W 1990 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nie żyje Michał Gorbaczow - pierwszy prezydent ZSRR i laureat Nagrody Nobla

Michaił Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 we wsi Priwolnoje w Kraju Stawropolskim.

Po śmierci Konstantina Czernienki w 1985 wybrano go na sekretarza generalnego KC KPZR. Gorbaczow objął władzę podczas kryzysu gospodarczego w Związku Radzieckim oraz pogorszenia stosunków pomiędzy ZSRR a Zachodem.

W 1986 roku zainicjował politykę pieriestrojki (przebudowy), która obejmowała modernizację gospodarki, zwiększenie swobód obywatelskich, ograniczenie korupcji i ocieplenie stosunków z Zachodem. W ramach pieriestrojki Gorbaczow wprowadził głasnost (jawność), w ramach którego zniesiono cenzurę oraz wycofano z konstytucji zapis o kierowniczej roli KPZR. Głasnost, czyli jawność zapoczątkowała proces formowania się w Związku Radzieckim narodowościowych społeczeństw obywatelskich.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W maju 1989 roku został wybrany na prezydenta Związku Radzieckiego. Gorbaczow starał się przywrócić dobre stosunki z Zachodem.  W tym celu zrezygnował z wyścigu zbrojeń oraz wycofał wojska z Afganistanu

W 1990 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet noblowski nagrodził go za swoje skuteczne działania mające na celu zakończenie zimnej wojny.

Po aneksji Krymu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydały dla Gorbaczowa zakaz wjazdu na Ukrainę. Służby tłumaczyły tę decyzję względami bezpieczeństwa, wskazując, że Gorbaczow m.in. publicznie poparł rosyjską aneksję Krymu.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Jak przekazała agencja Ria Novosti Michał Gorbaczow zmarł we wtorek po ciężkiej i długotrwałej chorobie. Były przywódca ZSRR od początku lipca był hospitalizowany w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie.

Były polityk chorował na cukrzyce.

Więcej o: