29 i 30 sierpnia papież wraz z niemal 200 kardynałami obecnymi w Rzymie dyskutował na temat reformy Kurii Rzymskiej oraz zarządzaniu Watykanem. Wśród duchownych obecnych na wydarzeniu było 20 wyniesionych przez Ojca Świętego podczas sobotniego konsystorza.
W homilii w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek przywołał słowa Jezusa do uczniów. "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem".
- Jeśli wejdziemy w krótką, ale głęboką relację [z Bogiem - red.], którą znajdujemy w Ewangelii, jeśli razem z uczniami odpowiemy na wezwanie Pana i udamy się do Galilei, na górę, którą wskazał, doświadczymy nowego cudu - powiedział papież.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Franciszek mówił, że duchownym powinno towarzyszyć poczucie cudu wypływającego z "zadziwiającego faktu, że Bóg wzywa nad do udziało w swoim planie". Mówił również, że jest to "misja apostołów z Chrystusem zmartwychwstałym".
Papież cytował również słowa Jezusa: "Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" - Te słowa, wypowiedziane przez zmartwychwstałego Pana, wciąż mają moc, nawet po 2 tys. lat, poruszania naszych serc - mówił Franciszek.
Następnie podczas homilii papież wskazał, że jedyną drogą do zbawienia jest zadziwienie.
- Prośmy Boga, aby zachował je w nas. Aby było zawsze żywe, ponieważ uwalnia nas od pokusy poczucia się na "wysokości zadania", karmienia się fałszywym bezpieczeństwem, że dziś jest w rzeczywistości inaczej, nie jest już tak, jak na początku, dziś Kościół jest wielki, mocny, a my jesteśmy postawieni na wybitnych stopniach jego hierarchii - mówił.
Ojciec Święty ostrzegł również duchownych. - Nazywają nas eminencjami. Jest w tym prawda, ale jest też wiele podstępu - mówił.
Wtorkowa msza zakończyła watykańskie obrady. Głównym tematem obrad była reforma Kurii Rzymskiej. Watykan przekazał dziennikarzom, że dyskutowano o różnych aspektach dotyczących tego dokumentu i życia Kościoła.
Watykańskie media z kolei podały, ze kardynałowie rozmawiali również o roli świeckich i możliwości pełnienia przez nich, także przez kobiety, kierowniczych funkcji w niektórych dykasteriach. Z kolei Watykańscy obserwatorzy zwracają uwagę na to, że obrady kardynałów mogą być swoistą "próbą generalną" przed kolejnym konklawe.
Insynuacje te zwiększyły się po tym, jak Papież Franciszek modlił się w bazylice w L'Aquili przy grobie Celestyna V, pierwszego papieża w historii, który zrezygnował z pełnionej funkcji. Gest głowy Kościoła Katolickiego wywołał spekulacje, jakoby Franciszek zamierzał pójść w ślady, którymi podążył Benedykt XVI. W 2009 roku Ratzinger był przy grobie Celestyna V i w hołdzie pozostawił tam swój paliusz.