Watykan. Zakończyła się narada papieża z prawie 200 kardynałami. Ojciec Święty z apelem do duchownych

Podczas mszy świętej kończącej dwudniowe spotkanie kardynałów w Watykanie papież Franciszek powiedziała, że duchowni powinni być w ciągłym podziwie dla Boga oraz uczestniczyć w jego misji szerzenia Ewangelii na całym świecie. Ojciec Święty ostrzegł również duchownych. - Nazywają nas eminencjami. Jest w tym prawda, ale jest też wiele podstępu - mówił.

29 i 30 sierpnia papież wraz z niemal 200 kardynałami obecnymi w Rzymie dyskutował na temat reformy Kurii Rzymskiej oraz zarządzaniu Watykanem. Wśród duchownych obecnych na wydarzeniu było 20 wyniesionych przez Ojca Świętego podczas sobotniego konsystorza.

W homilii w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek przywołał słowa Jezusa do uczniów. "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem".

- Jeśli wejdziemy w krótką, ale głęboką relację [z Bogiem - red.], którą znajdujemy w Ewangelii, jeśli razem z uczniami odpowiemy na wezwanie Pana i udamy się do Galilei, na górę, którą wskazał, doświadczymy nowego cudu - powiedział papież.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Franciszek mówił, że duchownym powinno towarzyszyć poczucie cudu wypływającego z "zadziwiającego faktu, że Bóg wzywa nad do udziało w swoim planie". Mówił również, że jest to "misja apostołów z Chrystusem zmartwychwstałym".

Papież cytował również słowa Jezusa: "Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" - Te słowa, wypowiedziane przez zmartwychwstałego Pana, wciąż mają moc, nawet po 2 tys. lat, poruszania naszych serc - mówił Franciszek.

Papież do kardynałów: Nazywają nas eminencjami. Jest w tym prawda, ale jest też wiele podstępu

Następnie podczas homilii papież wskazał, że jedyną drogą do zbawienia jest zadziwienie.

- Prośmy Boga, aby zachował je w nas. Aby było zawsze żywe, ponieważ uwalnia nas od pokusy poczucia się na "wysokości zadania", karmienia się fałszywym bezpieczeństwem, że dziś jest w rzeczywistości inaczej, nie jest już tak, jak na początku, dziś Kościół jest wielki, mocny, a my jesteśmy postawieni na wybitnych stopniach jego hierarchii - mówił.

Zobacz wideo Gowin: Mam nadzieję, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ws. wojny w Ukrainie ulegnie zmianie

Ojciec Święty ostrzegł również duchownych. - Nazywają nas eminencjami. Jest w tym prawda, ale jest też wiele podstępu - mówił.

Watykan. Spotkanie 200 kardynałów z papieżem. Tematem: Reforma 

Wtorkowa msza zakończyła watykańskie obrady. Głównym tematem obrad była reforma Kurii Rzymskiej. Watykan przekazał dziennikarzom, że dyskutowano o różnych aspektach dotyczących tego dokumentu i życia Kościoła.

Watykańskie media z kolei podały, ze kardynałowie rozmawiali również o roli świeckich i możliwości pełnienia przez nich, także przez kobiety, kierowniczych funkcji w niektórych dykasteriach. Z kolei Watykańscy obserwatorzy zwracają uwagę na to, że obrady kardynałów mogą być swoistą "próbą generalną" przed kolejnym konklawe.

Insynuacje te zwiększyły się po tym, jak Papież Franciszek modlił się w bazylice w L'Aquili przy grobie Celestyna V, pierwszego papieża w historii, który zrezygnował z pełnionej funkcji. Gest głowy Kościoła Katolickiego wywołał spekulacje, jakoby Franciszek zamierzał pójść w ślady, którymi podążył Benedykt XVI. W 2009 roku Ratzinger był przy grobie Celestyna V i w hołdzie pozostawił tam swój paliusz.

Więcej o: