Tajwan. Armia po raz pierwszy oddała strzały ostrzegawcze w stronę chińskiego drona

Armia Tajwanu przekazała, że oddano strzały ostrzegawcze do chińskiego drona, który przeleciał nad jedną z wysp kontrolowanych przez Tajwan. Po oddaniu strzałów dron skierował się z powrotem w kierunku Chin - poinformowała agencja Reutera, powołując się na informacje rzecznika sił zbrojnych Tajwanu. Był to pierwszy przypadek oddania strzałów ostrzegawczych przy okazji takiego incydentu - zaznacza Reuters.

Według informacji tajwańskiej armii chiński dron zbliżył się do wyspy Kinmen we wtorek około godz. 18 czasu lokalnego. Armia Chińskiej Republiki Ludowej już wcześniej wysyłała drony nad kontrolowane przez Tajwan wysepki, położone najbliżej linii mediany oddzielającej strefy wpływów w Cieśninie Tajwańskiej. Po raz pierwszy jednak oddano strzały ostrzegawcze.

Prezydent Tajwanu o obecności chiński dronów przy granicy: Musimy być spokojni

Podczas wtorkowego przemówienia Prezydentka Tajwanu, Tsai Ing-wen po raz kolejny skrytykowała Pekin za zbyt dużą aktywność chińskich dronów oraz innych działań wojennych w tzw. szarej strefie.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Chcę powiedzieć wszystkim, że im bardziej wróg prowokuje, tym bardziej musimy być spokojni - powiedziała Tsai Ing-wen oficerom marynarki. - Nie będziemy prowokować sporów i zachowamy powściągliwość, ale to nie znaczy, że nie będziemy przeciwdziałać - dodała.

Prezydentka Tajwanu nakazała ministerstwu obrony podjęcie "niezbędnych i silnych środków zaradczych" w celu obrony swojej przestrzeni powietrznej.

Zapytany o chińskie działania dronów tajwański minister obrony, Chiu Kuo-cheng, powiedział, że nie może podać szczegółów, co zrobi armia, aby przeciwdziałać wtargnięciom. Zapowiedział, że wojsko zareaguje "w oparciu o podstawowe zasady samoobrony".

Zobacz wideo Chiny zdecydują się zaatakować Tajwan? Dr Przychodniak: Nie sądzę

Konflikt na Tajwanie. USA sprzeda broń Tajwanowi

W ostatnich tygodniach doszło do wzrostu napięcia między Pekinem a Tajpej ze względu na wizyty na wyspie członków amerykańskiego Kongresu, w tym przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. Chińskie władze, które uznają Tajwan za część własnego terytorium, od tego czasu zwiększyły intensywność i skalę manewrów wojskowych wokół wyspy.

W sierpniu na Tajwan przyleciały już 3 delegacje amerykańskiego Kongresu, a w najbliższych tygodniach Tajpej odwiedzić mają parlamentarzyści z Kanady.

Z kolei prezydent Joe Biden zwróci się do Kongresu, żeby ten zatwierdził sprzedaż na Tajwan broni o wartości 1,1 mld dolarów

Według telewizji Al Jazeera Tajwan może zakupić 60 pocisków przeciwokrętowych AGM-84L Harpoon Block II i 100 pocisków rakietowych powietrze-powietrze AIM-9X Block II Sidewinder. Dodatkowo przedłużony zostanie kontrakt na radary obserwacyjne.

Więcej o: