Ukraińcy niszczą mosty wokół Chersonia. Analityk: Gdyby Rosjanie mieli czym wojować, nie uciekliby tak szybko

Ukraina prowadzi kontrofensywę na południowym odcinku frontu. W poniedziałek armia przełamała pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich, teraz skutecznie niszczy mostowe przeprawy wokół Chersonia. - Daj boże, aby to była to zapowiedź kolejnych naszych sukcesów - mówi jeden z ukraińskich analityków wojskowych.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że w 188. dniu inwazji rosyjskiej ataki agresorów są skutecznie odpierane, a w obwodzie chersońskim armia odnosi sukcesy. Wokół Chersonia Ukraińcy niszczą przeprawy mostowe. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Według analityka wojskowego Ołeha Żdanowa doniesienia o przerwaniu pierwszej linii obrony mogą być zapowiedzią dalszych działań ofensywnych. Jak zaznacza - na południu najważniejszy jest fakt, że Ukraińcy, niszcząc mosty, odcinają rosyjskie oddziały zgromadzone na prawym brzegu Dniepru od ich zaopatrzenia.

Ukraińskie siły wpływają na stan obrony Rosjan, przede wszystkim niszcząc ich logistykę. Gdyby Rosjanie mieli czym wojować, to raczej nie uciekliby tak szybko. Daj boże, aby to była to zapowiedź kolejnych naszych sukcesów

- mówi analityk.

Armia ukraińska ostrzeliwuje trasy przemieszczania się oraz miejsca, w których gromadzą się rosyjskie jednostki i ich sprzęt w obwodzie chersońskim. Ukraińskie wyrzutnie rakietowe HIMARS zniszczyły prawie wszystkie duże mosty, pozostały tylko przejścia dla pieszych.

Działania na tym odcinku frontu wojny w Ukrainie można oglądać na udostępnionej na stronie NASA mapie, która pokazuje wybuchy i pożary z ostatnich 24 godzin. Poinformował o tym m.in. dziennikarz Eliot Higgins z serwisu śledczego Bellingcat.

Ukraińcy bronią swoich pozycji w Donbasie. Tam bowiem, w obwodzie donieckim, Rosjanie nie rezygnują z działań ofensywnych, chociaż od tygodni nie odnoszą sukcesów i od długiego czasu mówi się o tym, że rosyjska ofensywa "buksuje". Mimo to, jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjskie oddziały ostatniej doby po raz kolejny bezskutecznie szturmowały w kierunku Bachmutu, ale też w kierunku Awdijiwki na zachód od Doniecka.

Brytyjski wywiad o szansach powodzenia kontrofensywy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oceniło, że sukces Sił Zbrojnych Ukrainy w wyzwalaniu terytoriów w obwodzie chersońskim będzie zależał od zdolności do prowadzenia długotrwałych operacji ofensywnych. Analitycy zwrócili również uwagę, że ważna będzie spójność rosyjskich oddziałów utworzonych z różnych formacji wojskowych.

"Od samego początku dnia 29 sierpnia kilka brygad Sił Zbrojnych Ukrainy zwiększyło intensywność ostrzału artyleryjskiego w sektorach linii frontu na południu Ukrainy. Precyzyjne uderzenia dalekiego zasięgu na Ukrainie nadal zakłócają rosyjskie zaopatrzenie. Teraz nie da się jeszcze potwierdzić skali ukraińskich postępów" - czytamy w raporcie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: