Ukraińska armia: Zaczęliśmy ofensywę w rejonie Chersonia. "Słychać odgłosy eksplozji"

Ukraina rozpoczęła ofensywę w rejonie Chersonia - poinformowało dowództwo wojsk ukraińskich. O ewentualnym uderzeniu na pozycje rosyjskich wojsk okupujących południową część kraju mówiło się od kilku tygodni. Radio Svoboda podaje, że ukraińska armia przerwała Rosjanom łączność z Krymem i wezwała cywili, by się schowali w bezpieczne miejsca.
Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

- Dzisiaj rozpoczęliśmy ofensywę w różnych kierunkach, również w rejonie Chersonia - powiedziała Natalia Hemeniuk, rzeczniczka prasowa południowego dowództwa armii ukraińskiej. Szczegóły operacji nie zostały jednak ujawnione. - Każda operacja wojskowa lubi ciszę - podkreśliła Hemeniuk, dodając, że trzeba "uzbroić się w cierpliwość". - W warunkach wojny hybrydowej trzeba zdać sobie sprawę, że wszystkie działania muszą być przeprowadzane w logiczny sposób. Tylko wtedy będą skuteczne - stwierdziła.

Rzeczniczka południowego dowództwa armii ukraińskiej podkreśliła jednocześnie, że mimo poniesionych strat rosyjskie wojsko nadal jest groźne.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjscy żołnierzeRosja zaczyna ćwiczenia Wostok 2022. Weźmie w nich udział 50 tys. żołnierzy

Ukraina. "W Chersoniu słychać odgłosy eksplozji"

Serhij Chłań, zastępca rady regionalnej Chersonia poinformował, że oddziały ukraińskie przełamały linię frontu i minionej nocy uderzyły między innymi na Antoniwkę, Nową Kachowkę i Lubimiwkę. W wyniku uderzenia oddziały 109. armii samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zostały zmuszone do wycofania się z rejonu Chersonia, a oddziały armii rosyjskiej, które miały ją wspierać, opuściły pole walki.

Korespondenci suspilne.media relacjonują, że "w Chersoniu słychać odgłosy eksplozji".

Chersoń. Ukraińskie siły przerwały Rosjanom łączność z Krymem. Wzywają cywili, by się chowali

Radio Svoboda podaje, że ukraińskie siły odcięły Rosjanom przebywającym w obwodzie chersońskim łączność z okupowanym Krymem. Natomiast Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna przed godz. 15:00 polskiego czasu przekazała, że mieszkańcy z regionu Chersonia zostali wezwani do schowania się w bezpiecznych miejscach, zaopatrywania się w żywność i wodę oraz przygotowania apteczek.

Przez blisko dwa ostatnie tygodnie ukraińska artyleria zniszczyła ponad 10 składów rosyjskiej broni i amunicji rozlokowanych na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy, w tym również na Krymie. Poważnie uszkodzone lub zniszczone zostały też trasy i mosty, którymi rosyjska armia dostarczała uzbrojenie z Rosji. Jedną z takich budowli jest Most Antonowski na Dnieprze systematycznie ostrzeliwany przez ukraińskie wojsko.

Zaporoska Elektrownia AtomowaEnergoatom: W razie awarii elektrowni chmura radioaktywna dotrze do Rosji

Więcej o: