Ukraińska armia: Zaczęliśmy ofensywę w rejonie Chersonia. "Słychać odgłosy eksplozji"

Ukraina rozpoczęła ofensywę w rejonie Chersonia - poinformowało dowództwo wojsk ukraińskich. O ewentualnym uderzeniu na pozycje rosyjskich wojsk okupujących południową część kraju mówiło się od kilku tygodni. Radio Svoboda podaje, że ukraińska armia przerwała Rosjanom łączność z Krymem i wezwała cywili, by się schowali w bezpieczne miejsca.
Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

- Dzisiaj rozpoczęliśmy ofensywę w różnych kierunkach, również w rejonie Chersonia - powiedziała Natalia Hemeniuk, rzeczniczka prasowa południowego dowództwa armii ukraińskiej. Szczegóły operacji nie zostały jednak ujawnione. - Każda operacja wojskowa lubi ciszę - podkreśliła Hemeniuk, dodając, że trzeba "uzbroić się w cierpliwość". - W warunkach wojny hybrydowej trzeba zdać sobie sprawę, że wszystkie działania muszą być przeprowadzane w logiczny sposób. Tylko wtedy będą skuteczne - stwierdziła.

Rzeczniczka południowego dowództwa armii ukraińskiej podkreśliła jednocześnie, że mimo poniesionych strat rosyjskie wojsko nadal jest groźne.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina. "W Chersoniu słychać odgłosy eksplozji"

Serhij Chłań, zastępca rady regionalnej Chersonia poinformował, że oddziały ukraińskie przełamały linię frontu i minionej nocy uderzyły między innymi na Antoniwkę, Nową Kachowkę i Lubimiwkę. W wyniku uderzenia oddziały 109. armii samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zostały zmuszone do wycofania się z rejonu Chersonia, a oddziały armii rosyjskiej, które miały ją wspierać, opuściły pole walki.

Korespondenci suspilne.media relacjonują, że "w Chersoniu słychać odgłosy eksplozji".

Chersoń. Ukraińskie siły przerwały Rosjanom łączność z Krymem. Wzywają cywili, by się chowali

Radio Svoboda podaje, że ukraińskie siły odcięły Rosjanom przebywającym w obwodzie chersońskim łączność z okupowanym Krymem. Natomiast Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna przed godz. 15:00 polskiego czasu przekazała, że mieszkańcy z regionu Chersonia zostali wezwani do schowania się w bezpiecznych miejscach, zaopatrywania się w żywność i wodę oraz przygotowania apteczek.

Przez blisko dwa ostatnie tygodnie ukraińska artyleria zniszczyła ponad 10 składów rosyjskiej broni i amunicji rozlokowanych na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy, w tym również na Krymie. Poważnie uszkodzone lub zniszczone zostały też trasy i mosty, którymi rosyjska armia dostarczała uzbrojenie z Rosji. Jedną z takich budowli jest Most Antonowski na Dnieprze systematycznie ostrzeliwany przez ukraińskie wojsko.

Więcej o: