Rosja zaczyna ćwiczenia Wostok 2022 dla 50 tys. żołnierzy. Poprowadzi je szef Sztabu Generalnego Rosji

W Rosji na poligonach Wschodniego Okręgu Wojskowego i na wodach Morza Ochockiego oraz Morza Japońskiego rozpoczynają się ćwiczenia Wostok 2022. "Mają na celu opanowanie umiejętności dowódców i sztabów w dowodzeniu i kontroli połączonych sił zbrojnych i koalicyjnych w celu odparcia aktów agresji na kierunku wschodnim i w strefie morskiej Dalekiego Wschodu" - głosi oficjalny komunikat. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 50 tys. żołnierzy.

Ćwiczenia Wostok 2022 odbędą się w dniach od 1 do 7 września - przekazało rosyjskie Ministerstwo Obrony w poniedziałek (29 sierpnia). „Strategiczne ćwiczenie dowodzenia i sztabu Wostok 2022 przewiduje różne scenariusze działań połączonych sił zbrojnych i koalicyjnych (oddziałów) w celu zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Federacji Rosyjskiej i jej sojuszników na obszarze odpowiedzialności Wschodniego Okręgu Wojskowego" - przekazał ministerstwo, cytowane przez agencję informacyjną TASS.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Rosja. Ćwiczenia Wostok 2022 poprowadzi szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow

Strategiczne ćwiczenia Wostok 2022 będą prowadzone pod dowództwem szefa Sztabu Generalnego Rosji Walerego Gierasimowa. Operacje ofensywne i defensywne będą ćwiczone w Burdunach, Goriaczim Kluczu czy w Kraju Chabarowskim oraz na obszarach morskich i przybrzeżnych Morza Ochockiego i Morza Japońskiego. "Strategiczne ćwiczenia dowodzenia i sztabów Wostok 2022 mają na celu opanowanie umiejętności dowódców i sztabów w dowodzeniu i kontroli połączonych sił zbrojnych i koalicyjnych w celu odparcia aktów agresji na kierunku wschodnim i w strefie morskiej Dalekiego Wschodu, podniesienia kompatybilności i interoperacyjność sił kolizyjnych we wspólnym realizowaniu celów utrzymania pokoju, ochrony interesów i zapewnienia bezpieczeństwa militarnego w regionie wschodnim" - poinformowało rosyjskie MON, cytowane przez TASS.

Chińskie manewry wojskoweChiny wydłużają ćwiczenia wojskowe. Ekspert wspomina o "czarnym łabędziu"

Rosja. Ponad 50 tys. żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach Wostok 2022

W manewrach Wostok 2022 ma wziąć udział ponad 50 tys. żołnierzy, jak podają w komunikacie rosyjskie siły zbrojne . Podczas ćwiczeń zostanie wykorzystanych ponad 5 tys. sztuk uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego m.in. 140 samolotów, 60 okrętów bojowych oraz okrętów wsparcia. Według informacji przekazanych przez agencję TASS "siły morskie Floty Pacyfiku i Chińskiej Republiki Ludowej będą ćwiczyć wspólne operacje na Morzu Japońskim w celu obrony szlaków morskich i obszarów morskiej działalności gospodarczej oraz wsparcia sił lądowych na kierunkach morskich".

W ćwiczeniach Wostok 2022 wezmą udział grupy z wojskowe z Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), a także inne państwa partnerskie m.in. Azerbejdżan, Algieria, Armenia, Białoruś, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Laos, Nikaragua, Syria i Tadżykistan - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez TASS.

Białoruski funkcjonariusz pobity za odmowę udziału w ćwiczeniach na granicy z UkrainąBiałoruś. Funkcjonariusze odmówili ćwiczeń na granicy. "Wkrótce zniknęli"

Więcej o: