Ukraina. Energoatom: W przypadku awarii zaporoskiej elektrowni radioaktywna chmura dotrze do Rosji

W przypadku poważnej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej radioaktywna chmura dotrze na terytorium Ukrainy oraz Rosji. Ukraiński koncern Energoatom przedstawił najnowsze prognozy możliwej awarii. A także zalecenia dla ludności zamieszkującej zagrożone tereny.

Jeśli dojdzie do awarii w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to zasięg radioaktywnej chmury obejmie południową Ukrainę i południowo-zachodnią Rosję. Naukowcy przedstawili najnowsze prognozy na dzień 29 sierpnia br.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Energoatom: Radioaktywna chmura może dotrzeć do Ukrainy i Rosji

Specjaliści z Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowej Ukrainy sporządzili dane na podstawie przewidywanych kierunków i siły wiatru w danym terminie. "W przypadku awarii w jednym z bloków energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Atomowej substancje radioaktywne będą się przemieszczać z kierunkiem wiatru na południowy wschód w stronę Rosji" - przekazał Energoatom w niedzielnym komunikacie.

Podano też zalecenia dla osób zamieszkujących potencjalnie zagrożone tereny. Ludności na tych terenach zaleca się ograniczenie przebywania na otwartych przestrzeniach bez pilnej potrzeby. A jeśli taka potrzeba się pojawi, należy stosować środki ochronne na narządy oddechowe. "Zaleca się również uszczelnienie pomieszczeń (okna, drzwi), wyłączenie klimatyzatorów, wentylatorów, zamknięcie kanałów wentylacyjnych, kominów itp." - poinformował Energoatom. Zaleca się także wprowadzenie specjalnych trybów działania szkół i przedszkoli, zorganizowanie barierek sanitarnych przy wejściach do lokali, łącznie ze zdejmowaniem odzieży wierzchniej i zmianą obuwia.

"Ponadto na terenach potencjalnie niebezpiecznych zaleca się podejmowanie działań w zakresie uszczelniania i pakowania żywności, wody, bielizny, dokumentów i kosztowności, ograniczenia użytkowania lasu oraz nienaruszania zakazu polowań i połowów w lokalnych zbiornikach wodnych" - dodano.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową 

Rosjanie zajęli miasto Enerhodar oraz znajdującą się w nim Zaporoską Elektrownię Atomową na początku napaści na Ukrainę. Szef ukraińskiego koncernu Energoatom Petro Kotin przekazał pod koniec maja, że na terenie elektrowni znajduje się 500 żołnierzy oraz pojazdy wojskowe, a także materiały wybuchowe. Dodał jednak, że Energoatom kontrolował obiekt.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, która znajduje się na południu Ukrainy, jest największą elektrownią jądrową w Europie. W sierpniu rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały tereny elektrowni, co stwarzało ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Władze w Moskwie cały czas oskarżają o te incydenty Ukrainę. 

Więcej o: