Szojgu popadł w niełaskę? Brytyjski wywiad: Putin odsunął ministra obrony. "Problemy w wojnie z Ukrainą"

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu został odsunięty na bok, a dowódcy operacyjni bezpośrednio informują prezydenta Władimira Putina o przebiegu wojny z Ukrainą - taką wiadomość przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w poniedziałkowym raporcie. Resort powołuje się na niezależne rosyjskie media. Szojgu popadł w niełaskę "z powodu problemów, z jakimi boryka się Rosja w wojnie z Ukrainą" - podali Brytyjczycy.

"Rosyjscy oficerowie i żołnierze z bezpośrednim doświadczeniem wojennym prawdopodobnie rutynowo wyśmiewają Szojgu za jego nieskuteczne i niestabilne przywództwo, gdy postęp Rosji utknął w martwym punkcie" - czytamy w komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony.

Dali podano, że Siergiej Shoigu prawdopodobnie od dawna walczył z nieprzychylnymi opiniami, że jest osobą pozbawioną znaczącego doświadczenia wojskowego. "Ukraińska Prawda" dodaje, że ostatnie oświadczenie rosyjskiego ministra obrony, że Rosja rzekomo w "geście dobrej woli" spowolniła kampanię wojskową w celu zmniejszenia liczby ofiar cywilnych to dezinfomacja. Ustalił to brytyjski wywiad.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Ukraińskie dowództwo: Rosjanie zdają sobie sprawę z narastania naszej kontroli

W poniedziałek rano Ukraińcy podali informację o stratach Rosjan na południowym odcinku frontu: 41 ludzi, czołg T-72, dwa drony, wyrzutnia rakietowa "Huragan", system artylerii przeciwlotniczej "Pancyr" i sześć samochodów. Rzecznik Dowództwa Władysław Nazarow powiedział, że rosyjskie ataki zostały odparte.

Szefowa centrum prasowego dowództwa Natalia Gumenyuk, którą cytuje agencja Unian, do raportu z działań wojennych dodała, że okupanci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kontrolę na sytuacją na froncie przejmują Siły Zbrojne Ukrainy.

Nasze uderzenia powietrzne i artyleryjskie stwarzają taką sytuację dla okupantów, że nie mogą kontrolować swoich jednostek. Ponieważ Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie niszczą ich stanowiska dowodzenia

- powiedziała Humenyuk. Zapewniła, że ukraińscy obrońcy posuwają się naprzód i regularnie "eliminują rosyjski sprzęt i personel". Zapewniła, że efekty działań są przekonujące i widoczne. "Dzięki temu, że Siły Zbrojne Ukrainy były w stanie zniszczyć kilka systemów obrony powietrznej okupantów [...], Mikołajew spał spokojniej tej nocy. W końcu systemy S-300, którymi terroryzowali miasto, zostały trafione" - dodała

.

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie szturmują Donbas

Ukraiński sztab generalny podał w poniedziałek rano, że Rosjanie przeprowadzają szturm w Donbasie i ostrzeliwują ukraińskie pozycje na całej linii frontu. Rosyjskie rakiety spadają też na obiekty położone daleko od bezpośrednich działań bojowych.

Rosjanie ostatniej doby szturmowali w okolicach wsi Bohorodyczne na pograniczu obwodów donieckiego i charkowskiego. Szturm został odparty. Ukraińscy żołnierze udaremnili też ataki w okolicach Kodemy i Zajcewego w rejonie Bachmutu. Rosjanie bezskutecznie atakowali również w okolicach wsi Perwomajśke na zachodnich obrzeżach Doniecka. W Donbasie i w obwodzie charkowskim rosyjskie wojsko ostrzeliwało pozycje Ukraińców za pomocą artylerii, czołgów i lotnictwa. Rosyjskie rakiety wystrzelone z terytorium Białorusi uderzyły w nocy w ukraińskie obiekty wojskowe w Sarnach na zachodzie Ukrainy. Fala uderzeniowa uszkodziła też kilkadziesiąt budynków mieszkalnych.

Rosjanie ostrzeliwują Charków. W niedzielę wieczorem rosyjskie rakiety spadły na centrum miasta. Rano lokalne władze donosiły o trwającym ostrzale jednej z dzielnic. Tam Rosjanie używają ładunków kasetowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: