Franciszek modlił się przed relikwiami pierwszego papieża, który abdykował. Pojawiły się spekulacje

Papież Franciszek przybył w niedzielę do bazyliki w L'Aquili, gdzie odwiedził grób Celestyna V, który abdykował zaledwie pięć miesięcy po tym, jak stanął na czele Kościoła. Modlitwa papieża przed relikwiami jego poprzednika wywołała falę spekulacje dotyczących możliwej abdykacji obecnego zwierzchnika Kościoła.

L'Aquila, do której w niedzielę przybył papież Franciszek, jest oddalona o ponad 100 km na północny wschód od Rzymu. Po otwarciu drzwi bazyliki L'Aquila papież Franciszek udał się do grobu papieża Celestyna V. Przed relikwiami swojego papieskiego poprzednika odmówił modlitwie w ciszy - donosi catholicnewsagency.com.

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Czy Papież Franciszek abdykuje?

Modlitwa papieża Franciszka przed grobem Celestyna V wywołała spekulacje dotyczące przyszłych planów zwierzchnika Kościoła. Wcześniej papież podkreślał, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości może podjąć decyzję o abdykacji - przypomniał słowa p. Franciszka PAP. Papież boryka się obecnie z problemami zdrowotnymi, a po L'Aquila poruszał się na wózku inwalidzkim.

Bazylika L'Aquila jest miejscem pochówku papieża Celestyna V, który stanął na czele Kościoła w 1294 roku, jednak po pięciu miesiącach abdykował. Celestyna V kanonizowano i pochowano w bazylice Santa Maria w L'Aquili di Collemaggio w 1313 roku. 

- Od wieków L'Aquila podtrzymywał dar, który zostawił mu papież Celestyn V. Jest to przywilej przypominania wszystkim, że z miłosierdziem i tylko z nim można przeżywać radość życia. [...] Otrzymywać przebaczenie to doświadczać tu i teraz tego, co jest najbliższe zmartwychwstaniu. - powiedział w swojej homilii, cytowany przez Katolicka Agencję Informacyjną. I kontynuował: - Niech ten kościół zawsze będzie miejscem, w którym możemy się pojednać i doświadczyć tej łaski, która stawia nas z powrotem na nogi i daje nam kolejną szansę.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Papież podkreślił, że chce, aby L'Aquila stała się "stolicą przebaczenia, pokoju i pojednania". Modlił się również o "przebaczenie i pokój dla całego świata", wspominając przy tym Ukrainę oraz inne miejsca dotknięte wojną. 

Papież Franciszek spotkał się z ofiarami trzęsienia ziemi

Papież podczas swojej kilkugodzinnej wizyty spotkał się z osobami dotkniętymi trzęsieniem ziemi, które w 2009 roku spowodowało niemal całkowite zniszczenie miasta. Trzęsienie ziemi spowodowało śmierć ponad 300 osób, a około 1500 osób zostało rannych. - Przede wszystkim dziękuję wam za świadectwo wiary: pomimo bólu i straty, [...] skierowaliście swój wzrok na Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który swoją miłością odkupił bólu i śmierci - powiedział papież Franciszek cytowany przez catholicnewsagency.com. 

Więcej o: