Pogoda. Zagadkowy cień burzy pojawił się na południowym zachodzie Polski. "Był widoczny we Lwowie"

Cień burzy pojawił się w Polsce w czwartek. To niezwykłe zjawisko miało związek z burzami termicznymi, które tworzyły się nad południowo-zachodnią częścią kraju. Zjawisko było zauważalne nawet we Lwowie.

W czwartek w Polsce występowała znacznie mniejsza aktywność burzowa. Było to spowodowane napływem mniej wilgotnych mas powietrza. Z powodu unoszenia się ciepłego, wilgotnego oraz niestabilnego powietrza tworzyły się burze termiczne.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Cień nad Polską spowodowała burza termiczna

W czwartek późnym popołudniem na południowym zachodzie Polski występowały "burze termiczne na lokalnych strefach konwergencji wiatru dolnego" - przekazują synoptycy z portalu fanipogody.pl. Zdjęcia satelitarne doskonale obrazują "silnie rozbudowane w pionie komórki burzowe, które rzuciły cień znad zachodniej części Opolszczyzny oraz wschodnich rejonów Dolnego Śląska aż po ukraiński Lwów" - informują synoptycy. Zatem cień burzy, do której doszło w południowo-zachodniej Polsce, był widoczny również w Ukrainie. Cień ten jest w dużej mierze rzucany na wyższe, zapylone warstwy atmosfery. Zdjęcie satelitarne przedstawiające to zjawisko opublikowano na Twitterze.

Przedstawia ono spektrum widziane razem z "nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi, które dobrze obrazują komórki burzowe na południowym zachodzie Polski i rzucony cień na południowy wschód" - przekazują synoptycy. Cień z rozwiniętych chmur burzowych dotarł aż do Lwowa, pokonując około 510 km.

Symulacja Windy dot. temperatury powietrza w Polsce na sobotę 26 sierpnia koło godziny 14:00IMGW ostrzega: W piątek znów poleje się żar. Na zachodzie kraju burzowo

Burze termiczne przynoszą ulewne i niebezpieczne opady deszczu

Burze termiczne powstają z powodu nagrzania się gorących oraz wilgotnych mas powietrza, które znajdują się w przypowierzchniowej warstwie granicznej troposfery - przekazują Polscy Łowcy Burz. Największym zagrożeniem podczas występowania tych zjawisk jest ulewny lub nawalny deszcz. Wtedy też dochodzi do zalania lub podtopień na danym obszarze. W skrajnych przypadkach powstają powodzie błyskawiczne. Burze termiczne w Polsce występują od połowy kwietnia do września.

Upał (zdjęcie ilustracyjne)Prognoza długoterminowa. Jaki będzie ostatni weekend sierpnia?

Więcej o: