Ukraina. Rośnie liczba ofiar zamachu na stację kolejową. Zełenski: Czaplino jest dziś naszym bólem

Do 22 osób wzrosła liczba ofiar rosyjskiego zamachu na stację kolejową w Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim. Rannych jest co najmniej 50 osób. Informację przekazał w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. - To jest sposób, w jaki Rosja przygotowała się do tej sesji Rady Bezpieczeństwa - powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy dostał wiadomość o ostrzale rakietowym stacji kolejowej w Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim tuż przed rozpoczęcie forum.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy
Ratownicy pracują. Ale, niestety, liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Tak żyjemy na co dzień. Tak Rosja przygotowywała się do tego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

- przekazał Zełenski, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

Wojna w Ukrainie. Co najmniej 22 osoby zginęły w rosyjskim ataku na stację kolejową 

Pierwsze wiadomości po przeprowadzonym przez agresora ataku informowały o 15 ofiarach ostrzału. Teraz wiadomo, że są co najmniej 22 ofiary. Ostrzał Rosji nastąpił dokładnie pół roku po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie i dniu Święta Niepodległości.

Czaplino jest dziś naszym bólem. W tym momencie zginęły 22 osoby, pięć z nich spłonęło w samochodzie, zginął nastolatek, miał 11 lat, a rosyjska rakieta zniszczyła jego dom. Trwają akcje poszukiwawczo-ratownicze na dworcu kolejowym. Na pewno sprawimy, że najeźdźcy odpowiedzą za wszystko, co zrobili. I na pewno wyrzucimy najeźdźców z naszej ziemi

- podkreślił prezydent Ukrainy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. W rosyjskim ataku rakietowym na stację kolejową zapaliły się cztery wagony osobowe. 

W czasie wieczornego wystąpienia Wołodymyr Zełenski stwierdził, że "nie ma zbrodni, jakiej Rosja nie popełniłaby na Ukrainie". W czasie 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która rozpocznie się we wrześniu, Ukraina przedstawi projekt rezolucji o pociągnięciu Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za agresję wobec niej.

Zełenski: Rosja postawiła świat na krawędzi katastrofy jądrowej

Podczas forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Zełenski podkreślił, że Federacja Rosyjska celowo wywołała zagrożenie atomowe dla całego świata, świadome stworzyła kryzys żywnościowy oraz pogwałciła wszystkie międzynarodowe prawa i konwencje. Przypomniał, że agresorzy uczynili z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej strefę walk.

Prezydent wezwał Międzynarodową Agencję Energii Atomowej do jak najszybszego przejęcia stałej kontroli nad sytuacją w zaporoskiej elektrowni atomowej, a Rosję do zaprzestania szantażu atomowego i całkowitego opuszczenia zakładów.

Dokonane z zimną krwią morderstwo ukraińskich jeńców wojennych w Oleniwce stało się jedną z najbardziej przerażających zbrodni w najnowszej historii Europy. Istnieje pilna potrzeba misji rozpoznawczej ONZ w Oleniwce, której mandat powinien zostać rozszerzony na wszystkich ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych przez siły rosyjskie

- powiedział prezydent Ukrainy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: