Rosja chciała zablokować przemówienie Zełenskiego w ONZ. On zabrał głos: Właśnie był kolejny atak rakietowy

- Otrzymałem informację, że Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim i pociągi na tej stacji - powiedział podczas zdalnego przemówienia na posiedzeniu ONZ Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, tak wygląda "codzienne życie" Ukraińców.
Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

W środę Wołodymyr Zełenski brał udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nim to się stało, Rosja próbowała zablokować jego przemówienie. Ostatecznie musiano przeprowadzić głosowanie w tej sprawie. "Sprzeciw Rosji wobec jego udziału odrzucony przez członków Rady" - przekazał Krzysztof Szczerski, stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Trzynastu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ opowiedziało się za udziałem Zełenskiego w obradach, Chiny wstrzymały się od głosu.

Gdy Zełenski zabrał głos, przekazał informację o ataku rakietowym przeprowadzonym na jeden z regionów Ukrainy.

- Kiedy przygotowywałem to oświadczenie, otrzymałem informację, że Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim i pociągi na tej stacji - powiedział podczas wirtualnego przemówienia.

Jak przekazał, są ofiary śmiertelne i ranni. Jednocześnie prezydent Ukrainy ostrzegł, że liczba ofiar może wzrosnąć - podaje Agencja Reutera.

Polityk dodał, że to jest "codzienne życie" Ukraińców. - W ten sposób Rosja przygotowywała się do tej sesji ONZ - podkreślił.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ex-polska armatohaubica Krab w ukraińskiej służbieLista nowoczesnej broni przekazanej Ukrainie robi wrażenie

Ostrzał obwodu dniepropietrowskiego

Wojska rosyjskie nieustannie ostrzeliwały terytorium obwodu dniepropietrowskiego. W wyniku ataków kilka osób zostało rannych. W trakcie uderzeń widać było dwa pociski Ch-22, a także Grady i Huragany.

W wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w dom, pod gruzami znalazło dwoje dzieci. Ich ewakuacja odbyła się pomyślnie, dzieciom udało się przeżyć - poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Minister obrony Siergiej Szojgu i Władimir PutinSzojgu twierdzi, że Rosja celowo spowalnia "operację specjalną"

Więcej o: