Rosja. Jewgienij Roizman, polityk krytykujący działania Kremla, został zatrzymany [WIDEO]

Rosyjski polityk Jewgienij Roizman został zatrzymany za "zdyskredytowanie rosyjskiej armii". Opozycjoniście grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Wcześniej polityk kilka razy został ukarany grzywną za krytykę działań armii Federacji Rosyjskiej.

Opozycyjny polityk został zatrzymany przez rosyjskie służby 24 sierpnia. O zatrzymaniu Roizmana rosyjską agencję TASS poinformowała Fundacja Roizmana - informuje Radio Wolna Europa.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Jewgienij Roizman został zatrzymany. Krytykował działania Kremla

Jewgienij Roizman, rosyjski polityk krytykujący działania Kremla został zatrzymany. Przeciwko byłemu burmistrzowi Jekaterynburga wszczęto sprawę karną za "zdyskredytowanie rosyjskiej armii" - poinformowała w środę rano Agencja Reutera, powołujący się na TASS. Rosyjskie służby przeszukują mieszkanie, gabinet polityka i Muzeum Ikon Newyansk. Nagranie z zatrzymania polityka zostało opublikowane na Telegramie na kanale Mash. "Polityk wielokrotnie wypowiadał się publicznie o działaniach armii rosyjskiej. [...] Grozi mu do pięciu lat więzienia" - czytamy w poście opublikowanym na Telegramie przez portal Mash.

Jewgienij Roizman popierał Aleksieja Nawalanego oraz brał udział w protestach. Był jednym z nielicznych krytyków rosyjskiego rządu, który zdobył stanowisko burmistrza - podaje agencja.

Rosyjscy żołnierze w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne Rosja. Nie ma chętnych do walki w Ukrainie. Armia wabi rekrutów podwyżką stawek

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jewgienij Roizman już wcześniej został ukarany przez rosyjski sąd za "zdyskredytowanie armii"

Wiosną 2022 roku Sąd Okręgowy Oktiabrski w Jekaterynburgu nałożył na polityka trzy grzywny w wysokości 50 tys. rubli za opublikowany postu i nagrania, które miało "zdyskredytować armię Federacji Rosyjskiej". Z kolei 25 maja sąd nałożył na Roizmana grzywnę w wysokości 85 tys. rubli za rozpowszechnianie informacji godzących w godność ludzką, moralność oraz wyraźny brak szacunku dla społeczeństwa, państwa lub organów sprawujących władzę. Sąd ukarał polityka za zadanie pytania w komentarzu na jednym z portali społecznościowych pod postem z wypowiedziami Siergieja Ławrowa, rosyjskiego ministra spraw zagranicznych - podaje Interfax.ru.

Wojna w Ukrainie. Rosja nie może zmotywować żołnierzy do walk w Donbasie. Odmawiają mimo gróźb Ukraina. Rosjanie nie chcą walczyć w Donbasie. Odmawiają mimo gróźb

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: