Rosjan sposób na sankcje. Luksusowe rosyjskie auta "zalewają" parking w Helsinkach. Co tam się dzieje?

Porsche, bentleye i inne luksusowe samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi wypełniają parking na lotnisku w Helsinkach - podaje portal Euractiv za AFP. Finlandia staje się bowiem ważnym krajem tranzytowym dla rosyjskich turystów lecących do Europy.

Unia Europejska zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów po tym, jak 24 lutego Moskwa zaatakowała Ukrainę. Od tamtej pory Rosjanie chcący podróżować do Europy mogą albo przejechać przez granicę, albo wybrać okrężną drogę lotniczą z wykorzystaniem linii innych niż zachodnie.

Jak donosi Euractiv, odkąd w lipcu w Rosji wygasły restrykcje przeciw COVID-19 nastąpił - z jednej strony - boom rosyjskich podróżnych na wyjazdy do europejskich krajów, a z drugiej - rosnący w Europie sprzeciw wobec wpuszczania Rosjan w czasie, gdy trwa wojna w Ukrainie.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Tymczasem na parkingu w Helsinkach widać dziesiątki, jeśli nie setki luksusowych samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi, takich jak Mercedes-Benz klasy S czy Porsche 911 Turbo S" - czytamy.

- Nie mogę tego znieść - powiedział mediom fiński turysta Jussi Hirvonen. - Wolałbym, żeby ich tu nie było, dopóki konflikt w Ukrainie nie zostanie rozwiązany - podkreślił.

Finlandia chce mocno ograniczyć wizy dla Rosjan. Czeka na decyzję UE

Szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto powiedział agencji AFP, że Finlandia stała się "krajem tranzytowym" dla rosyjskich turystów. - Na helsińskim lotnisku obserwujemy obecnie rozkwit rosyjskiej turystyki - stwierdził minister.

W zeszłym tygodniu Finlandia zapowiedziała, że od 1 września ograniczy wydawanie wiz turystycznych Rosjanom do 10 proc. obecnego poziomu. Powodem jest coraz większe niezadowolenie z tego, że rosyjscy turyści mogą swobodnie podróżować, gdy trwa wojna.

Lotnisko (zdjęcie ilustracyjne)Koniec z wizami do UE dla Rosjan? "Odwiedzanie Europy to przywilej"

Ale Rosjanie wciąż wjeżdżają do Finlandii z wizami wydanymi przez inne kraje UE, należące do strefy Schengen. - A potem kontynuują podróż z lotniska w Helsinkach - zwrócił uwagę Haavisto. AFP podaje, że w czołówce państw, które w taki sposób ułatwiają podróże Rosjanom, są Węgry, Włochy, Austria, Grecja i Hiszpania.

- Zasady Schengen nie pozwalają Finlandii na zamknięcie granicy dla konkretnych narodowości - podkreślił Haavisto. - O takich sankcjach możemy zadecydować tylko wspólnie z UE. A ponieważ Finlandia i kraje bałtyckie planują ograniczenie tych wiz, byłoby dobrze, gdyby wszystkie kraje Unii podjęły podobne decyzje - wskazał polityk.

Zobacz wideo "Czy gdybym podpalił się na Placu Czerwonym, to by coś dało?". Młodzi Rosjanie zdruzgotani polityką Putina

Rosjanie zostaną całkiem pozbawieni wiz do UE? Kraje Europy są podzielone

Komisja Europejska przyznała przed tygodniem, że trwają dyskusje, czy można osiągnąć "skoordynowane porozumienie" w sprawie rosyjskich wiz. Wschodnie kraje UE - Łotwa, Litwa i Polska - przestały wydawać Rosjanom nowe wizy turystyczne krótko po rozpoczęciu wojny.

Prezydent ŁotwyPrezydent Łotwy o Rosjanach : cofnąć wizy tym, którzy popierają inwazję

Estonia poszła o krok dalej i od 18 sierpnia w ogóle nie wpuszcza obywateli Federacji Rosyjskiej.

Zastrzeżenia wobec takich ograniczeń wyraził natomiast Olaf Scholz. - To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina - stwierdził kanclerz Niemiec. Dodał, że ograniczenie wiz turystycznych byłoby też karą dla "wszystkich ludzi, którzy uciekają z Rosji, bo nie zgadzają się z rosyjskim reżimem".

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: