Duda przybył do Kijowa na zaproszenie Zełenskiego. W przeddzień ukraińskiego święta niepodległości

Andrzej Duda jest w Kijowie, przybył tam na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - przekazał szef gabinetu prezydenta, Paweł Szrot. Wizyta odbywa się w przeddzień ukraińskiego Dnia Niepodległości. Jej szczegóły - ze względów bezpieczeństwa - nie są na razie ujawniane.
Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

- Prezydent Andrzej Duda właśnie przybył do Kijowa. Jego wizyta obejmuje spotkanie z panem prezydentem Zełenskim, rozmowy na temat wsparcia Ukrainy w sensie militarnym, w sensie dostaw sprzętu, potrzebnego temu krajowi do obrony przed agresją rosyjską, w sensie gospodarczym i w sensie humanitarnym i politycznym -  przekazał Paweł Szrot.

Prezydentowi zależy na restrykcyjnych krokach wymierzonych w Federację Rosyjską, które pozwolą zrozumieć Rosjanom, czego dopuszcza się ich kraj

- dodał szef gabinetu prezydenta.

Wizyta odbywa się w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy obchodzonego 24 sierpnia (upamiętniający proklamowanie niepodległości od ZSRR w 1991 roku). W tym dniu minie również pół roku od ataku Rosji na Ukrainę.

 - Andrzej Duda zawsze wspierał niepodległość Ukrainy. Jego obecność w Kijowie ma także i teraz symboliczne znaczenie - podkreślił Szrot.

Szef gabinetu Dudy zaznaczył, że szczegóły wizyty na razie - ze względów bezpieczeństwa - nie będą ujawniane. 

Dzień Niepodległości w Ukrainie - władze ostrzegają przed prowokacjami 24 sierpnia

Wywiad USA ostrzegł, że Rosja planuje intensyfikację ataków przeciwko cywilom w Ukrainie. - Z informacji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych wynika, że Rosja planuje wkrótce zintensyfikować ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i obiekty rządowe - powiedział Agencji Reutera anonimowo jeden z urzędników.Ambasada USA w Kijowie wydała alert do obywateli swojego kraju z apelem o jak najszybsze opuszczenie kraju. Ukraińskie władze ostrzegają także przed prowokacjami w święto niepodległości.

Ołeksij Serhiejew z komendy głównej policji Ukrainy zaznaczył, że w najbliższym czasie mogą zaktywizować się grupy dywersyjne i wywiadowcze, dlatego funkcjonariusze organów ścigania zintensyfikują patrole.

Zaapelował do Ukraińców, aby w tym czasie unikali zgromadzeń, nie ignorowali alarmów lotniczych i w razie potrzeby udawali się do schronów. Istnieje wysokie ryzyko destruktywnej działalności grup dywersyjno-wywiadowczych, ale - jak zadeklarował - wszystkie organy bezpieczeństwa będą wykrywać i unieszkodliwiać takie grupy. Przed możliwymi rosyjskimi prowokacjami w ukraińskie Święto Niepodległości ostrzegł także prezydent Wołodymyr Zełenski.

Więcej o: