Siostra Kim Dzong Una odpowiada na ofertę sąsiada: Byłoby lepiej, gdyby się zamknął

"Byłoby korzystniejsze dla jego wizerunku, żeby się zamknął, zamiast mówić bzdury, gdy nie miał nic lepszego do powiedzenia" - tak Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una odpowiedziała na propozycję prezydenta Korei Południowej w sprawie denuklearyzacji Korei Płn. Jedna z najważniejszych osób w Korei Północnej nazwała pomysł Seulu "prostym i dziecinnym".

Prezydent Korei Północnej Yoon Suk-Yeol przedstawił "śmiały" plan pomocy dla Korei Północnej, który miał obejmować dostawy żywności, pomoc w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju infrastruktury. Jedynym warunkiem udzielenia wsparcia była deklaracja od strony Pjongjang, że zakończy ona rozwój broni jądrowej i rozpocznie denuklearyzację.

Seul proponuje denuklearyzację Korei Północnej. Odpowiedź Pjongjangu

W piątek na tę ofertę odpowiedziała Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Płn. Jedna z najważniejszych osób w kraju zwróciła się do prezydenta Korei Południowej. Stwierdziła ona, że przehandlowanie broni jądrowej za współpracę gospodarczą "jest wielkim marzeniem, nadzieją i planem Yoona"

"Byłoby korzystniejsze dla jego wizerunku, żeby się zamknął, zamiast mówić bzdury, gdy nie miał nic lepszego do powiedzenia"

- stwierdziła Kim Jo Dzong w oświadczeniu opublikowanym przez państwową agencję KCNA. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Polityczka nazywała pomysł Seulu "prostym i dziecinnym". Dodała, że nie można  przehandlować współpracy gospodarczej  za honor i broń jądrową Północy. Kim Jo Dzung przekazała też , że w najbliższym czasie nie dojdzie do rozmów między obiema stronami w tej sprawie.

Nikt nie sprzedaje swojego losu za ciasto kukurydziane

- powiedziała.

W piątek na słowa Dzong odpowiedziało biuro prezydenta Korei Południowej. Kancelaria wyraziła żal z powodu ataku na Yoona. Komentarze, jakie wygłosiła koreańska polityczka, nazwano "niegrzecznymi uwagami, które zniekształciły propozycję prezydenta".

Zobacz wideo Korea Płd. przetwarza 95% marnowanej żywności

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Wojska Korei Południowej i USA wznawiają manewry

Tymczasem wojska Korei Południowej i USA przygotowują się do wznowienia pełnowymiarowych ćwiczeń wojskowych. Ostatnie manewry amerykańskie na Półwyspie Koreańskim odbyły się prawie pięć lat temu. Zdaniem ekspertów ćwiczenia wojskowe mogą zwiększyć napięcie z Koreą Północną w obliczu dyplomatycznego zastoju między Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Więcej o: