Szef brytyjskiego wywiadu dla "The Economist": Rosja przegrywa wojnę informacyjną

Szef brytyjskiego wywiadu Jeremy Fleming na łamach tygodnika "The Economist" stwierdził, że jak dotąd Władimir Putin całkowicie przegrał wojnę informacyjną w Ukrainie i na Zachodzie. "Chociaż jest to powód do świętowania, nie powinniśmy lekceważyć tego, jak rosyjska dezinformacja działa w innych częściach świata" - zauważył Fleming.

Zdaniem szefa brytyjskiej służby wywiadowczej GCHQ (Centrala Łączności Rządowej) zarówno Rosja, jak i Ukraina wykorzystują zdolności cybernetyczne do realizacji swoich celów. 

Obie strony rozumieją potencjał płynący z konfrontacji cybernetycznej i informacyjnej z ich wysiłkiem na polu militarnym. I obie strony wiedzą, że są zaangażowane w walkę o wpływy i opinię daleko poza bezpośrednim polem bitwy. Jest to bardzo nowoczesna wojna cyfrowa i cybernetyczna. I jest tak samo brutalna i niszcząca, jak wojna fizyczna

- pisze Fleming na łamach brytyjskiego tygodnika "The Economist".

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Według szefa brytyjskiego wywiadu działania Rosji w przestrzeni cybernetycznej podobnie, jak w przypadku ataku wojskowego wydają się być chybione. Jeremy Fleming zauważa, że użycie przez Moskwę ofensywnych narzędzi cybernetycznych było nieodpowiedzialne i niekontrolowane.

Rosyjskie próby zniszczenia infrastruktury cyfrowej Ukrainy i siania chaosu przy użyciu zdolności cybernetycznych spotkały się z twardą, profesjonalną i skuteczną ukraińską obroną cybernetyczną

- stwierdził dyrektor GCHQ.

Szef brytyjskiego wywiadu: Jak dotąd Putin całkowicie przegrał wojnę informacyjną

Jeremy Fleming w artykule przypomniał, że Rosja wykorzystywała w przeszłości dezinformację do siania chaosu. Takie działania miały miejsce m.in. w Syrii czy na Bałkanach.

Jej celem jest zasianie braku zaufania do źródeł informacji, przeinaczenie działań ukraińskich i rozpowszechnianie fałszywych narracji na temat przyczyn działań Rosji. Podjęliśmy działania, aby przeciwdziałać tym wypaczonym prawdom. Od zapewnienia ostrzeżeń przed wybuchem wojny, przez szybkie udostępnianie informacji wywiadowczych, po współpracę z zachodnimi platformami technologicznymi w celu usunięcia kłamstw. Rzuciliśmy światło na podejście państwa rosyjskiego

- pisze Fleming.

Zobacz wideo W jaki sposób skutecznie zablokować rosyjską dezinformację?

Szef brytyjskich służb zaznaczył, że wiele z tych działań okazało się sukcesem.

Jak dotąd Władimir Putin całkowicie przegrał wojnę informacyjną w Ukrainie i na Zachodzie. Chociaż jest to powód do świętowania, nie powinniśmy lekceważyć tego, jak rosyjska dezinformacja działa się w innych częściach świata".

- stwierdził.

Fleming dodał, że w wielu państwach członkowskich ONZ nie ocenzurowało informacji, jakie płyną z Rosji, a opinia publiczna w tych miejscach jest pod wpływem przekazu, jaki płynie z Kremla.

Wojna w Ukrainie. Skuteczne działania defensywne, nie tylko na polu bitwy, ale również w internecie

Jeremy Fleming zauważył, że gdy wojska ukraińskie heroicznie walczyły o obronę ojczyzny, to w internecie widzieliśmy prawdopodobnie najskuteczniejszą defensywną aktywność cybernetyczną w historii.

Działając pod ciągłą presją, [Ukraińcy - red.] pracowali ramię w ramię, aby ostrzegać, reagować i naprawiać szkody. Ta obrona cybernetyczna okazała się silniejsza, niż przewidywała Rosja. Jak na ironię, byliśmy świadkami, jak jej działania wojskowe potęgowały jej problemy. Rosyjskie ataki zniszczyły te same sieci, które próbowały zainfekować. Zmusiły Ukraińców do dywersyfikacji i wykorzystania alternatywnych form komunikacji, które były bardziej bezpieczne. To faktycznie wzmocniło ukraińską odporność.

- zauważył szef brytyjskiego wywiadu.

Więcej o: