Ważna deklaracja Erdogana w sprawie wojny: Stoję po stronie Ukrainy

Zakończyły się rozmowy pomiędzy prezydentami Ukrainy, Turcji oraz sekretarzem generalnym ONZ. Podczas spotkania Recep Tayyip Erdogan zadeklarował, że Turcja będzie podejmować wysiłki na rzecz zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej, stojąc po stronie Ukrainy.

Prezydent Erdogan spotkał się w czwartek we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Spotkanie trwało około 40 minut.

Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej poinformował, że w trakcie spotkania rozmawiano o możliwych sposobach zakończenia wojny. Zapowiedział, że Turcja udzieli wszelkiej pomocy w odbudowie Ukrainy. Prezydent Turcji dodał, że w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oceni wymianę jeńców między Ukrainą a Rosją. Prezydent Turcji zadeklarował również, że Turcja będzie podejmować wysiłki na rzecz zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej, stojąc po stronie Ukrainy.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Rozmowy na linii Turcja - Ukraina - ONZ. Tematem rozmów m.in. Zaporoska Elektrownia Atomowa

Tematem rozmów była również demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, zajętej przez Rosjan. Sekretarz generalny ONZ podkreślił, że jest głęboko zaniepokojony sytuacją wokół elektrowni. Antonio Guterres przekazał, że elektrownię powinni opuścić żołnierze i sprzęt wojskowy. Wezwał też do zagwarantowania, aby zakład nie był celem operacji wojskowych. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosjanie powinni natychmiast ją opuścić i zaprzestać jej ostrzeliwania.

- Armia rosyjska musi wycofać się z terenu elektrowni jądrowej i wszystkich sąsiednich terenów. Muszą również wywieźć sprzęt wojskowy z terenów elektrowni. Musi się to odbyć bez żadnych warunków i tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył Zełenski.

Zobacz wideo Katarzyna Kasia: Wojna to nie są triumfy generałów, to jest cierpienie cywili

Prezydent Ukrainy pisał na Telegramie, że okupacja elektrowni to "świadomy akt terroru, który może mieć katastrofalne konsekwencje dla całego świata".

Wołodymyr Zełenski dodał, że ONZ musi zapewnić bezpieczeństwo i demilitaryzację elektrowni. Poinformował, że rozmawiał z sekretarzem generalnym także eksportu ukraińskiego zboża i odbudowy kraju po wojnie. Zadeklarował również, że rozmowy pokojowe z Rosją będą możliwe tylko wtedy, jeśli opuści ona nielegalnie okupowane terytoria Ukrainy.

Więcej o: