Rosja ponownie zaatakowała Charków, ostrzelano akademik. Nie żyje osiem osób, ponad 30 jest rannych

W ciągu kilku godzin Rosjanie dwukrotnie ostrzelali Charków na wschodzie Ukrainy. W wyniku ataków zginęło osiem osób, a ponad 30 jest rannych, wśród nich dwoje dzieci. Ukraińskie władze podają, że wśród zaatakowanych obiektów był m.in. akademik.

W czwartek, 176. dniu wojny w Ukrainie dowództwo generalne informuje o toczących się walkach na wschodzie i południu kraju. Najintensywniejsze działania są prowadzone w Donbasie, w obwodzie charkowskim i na południowym odcinku frontu. Rosjanie bez przerwy ostrzeliwują obiekty cywilne - podkreślają Ukraińcy.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]

Ostrzały Charkowa. Nie żyje osiem osób, zawalił się zaatakowany akademik

W nocnym ostrzale Charkowa zginęła jedna osoba, a 18 zostało rannych - podał szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow. Wśród rannych jest dwoje dzieci. To drugi ostrzał Charkowa w ciągu ostatnich godzin. W środę wieczorem pociski zabiły siedem osób. Rannych zostało 13 osób. Rosjanie ostrzelali m.in. akademik, w którym natychmiast wybuchł pożar. Budynek zawalił się. Ratownicy przeszukują gruzowisko.

Charków jest stale bombardowany przez wojska rosyjskie. Obwodowa prokuratura podaje, że w wyniku ostrzału artyleryjskiego zginęło dotąd ponad tysiąc osób, a ponad dwa tysiące zostało rannych. Wśród zabitych jest pięćdziesięcioro dzieci.

Wojna w Ukrainie. Nocny ostrzał obwodu dniepropietrowskiego

Rosjanie ostrzelali w nocy dwa okręgi obwodu dniepropietrowskiego - przekazał szef dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Walentyn Reznichenko. Podał, że agresorzy w trzech atakach trafili dwa razy w rejon Nikopola i raz w okolice Krzywego Rogu. Na dzielnice mieszkalne w pierwszym z miast spadło w sumie 15 pocisków artyleryjskich.

Według dostępnych informacji w mieście zostało uszkodzonych 15 domów prywatnych, szkoła, sklep, świątynia, oraz kilka gazociągów i linii energetycznych, a także samochody. Nie ma doniesień o ofiarach, na miejscu pracują ekipy ratunkowe.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w czwartek rano, że w okolicach Bachmutu rosyjska armia ostatniej doby atakowała w pobliżu Sołederaru, Kodemy, Semihirja i Zajcewego. Ukraińcy odparli szturmy. Również na zachód od Doniecka ukraińscy obrońcy udaremnili szturmy Rosjan.

Na południowym odcinku frontu rosyjscy okupanci starają się utrzymać swoje pozycje - czytamy w raporcie. W obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzelali z artylerii wiele miejscowości. Ukraińcy podkreślają, że wróg koncentruje wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz utrzymaniu kontroli nad częścią obwodów chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego

Agencja Unian informuje, że Rosjanie prowadzą rozpoznania lotnicze w obszarach osiedli m.in. Belogorka, Lozovoye, Alexandrovka. Według ustaleń agencji, dwa lotniskowce morskich pocisków manewrujących są w gotowości do użycia wysokoprecyzyjnej broni.

Sytuację wojenną na wschodzie Ukrainy analizują także specjaliści z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Podali w najnowszym raporcie, że Rosjanie nadal bezskutecznie atakują miejscowości ona południowy wschód od Siewierodoniecka i podjęli kilku nieudanych ataków na taktycznych obszarach leśnych w pobliżu granicy obwodu charkowskiego i donieckiego. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: