Kabul - eksplozja w meczecie w trakcie wieczornych modlitw. Co najmniej 20 osób nie żyje, wielu rannych

Co najmniej 20 osób zginęło w eksplozji, która nastąpiła w środę wieczorem w meczecie w dzielnicy Chair-Chana w Kabulu, stolicy Afganistanu. Do szpitala w mieście przewieziono 27 osób rannych, w tym pięcioro dzieci.

Eksplozja nastąpiła podczas wieczornych modlitw w meczecie w północno-zachodniej dzielnicy Chair-Chana w Kabulu - informuje Agencja Reutera. Policja potwierdziła, że w wybuchu zginęło "wiele osób", w tym imam prowadzący modlitwy. 

Świadkowie zdarzenia mówili, że wybuch był tak silny, że wybił szyby w pobliskich budynkach. Portal cbsnews.com, powołując się na relację mieszkańców tej dzielnicy, pisze, że eksplozję wywołał zamachowiec-samobójca. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

Afganistan. Eksplozja w meczecie w Kabulu

Według telewizji Al Jazeera wiadomo już o ponad 20 ofiarach śmiertelnych. Liczba ta może wzrosnąć. Najnowsze źródła, na które powołuje się Agencja Reutera, mówią nawet o 35 zabitych. Ta liczba jest jeszcze niepotwierdzona.

Szpital ratunkowy w Kabulu poinformował na Twitterze, że przyjął już 27 pacjentów rannych w wybuchu. Jest wśród nich pięcioro dzieci. Najmłodsze ma siedem lat.

Rzecznik talibów potępił atak i zapowiedział szybkie znalezienie sprawcy.

Równo tydzień temu w Kabulu talibski duchowny został zabity w zamachu bombowym. Do tamtego ataku przyznało się ISIS.

Rok od przejęcia władzy przez talibów 

W środę 15 sierpnia talibowie wyszli na ulice Kabulu i innych miast Afganistanu, by świętować rocznicę przejęcia władzy w kraju. Równo rok temu wojska USA i państw NATO wycofały się z Afganistanu.

O tym, jak wygląda Afganistan po roku rządów talibów, co zostało z obietnic i jakie są perspektywy mieszkańców - dziennikarz Gazeta.pl Patryk Strzałkowski zapytał Jagodę Grondecką, reporterkę mieszkającą w Afganistanie, która obserwowała i relacjonowała przejęcie władzy przez talibów i pierwszy rok ich rządów.

Całą rozmowę można przeczytać w materiale poniżej:

Dziewczynki w szkole religijnej w AfganistanieJagoda Grondecka o tym, jak wygląda Afganistan po roku rządów talibów

Tekst będzie aktualizowany.

Więcej o: