Rosjanie dali się nabrać. Zrzucili się na drona dla Ukrainy. "Dzięki za pomoc. Chwała Ukrainie!"

Rosjanie dali się nabrać na zrzutkę pieniędzy, której celem było wsparcie rosyjskiego wojska. Jak się okazało, przekazane przez nich środki trafiły do Ukraińców, którzy zakupili za nie drona. "Dzięki za pomoc. Chwała Ukrainie!" - czytamy na Telegramie ukraińskiego portalu.

"Odbiorcy prorosyjskich mediów zbierali pieniądze na drona dla... Sił Zbrojnych Ukrainy! Ukraińscy żołnierze, stacjonujący na linii frontu w kierunku Chersonia, przysłali zdjęcie drona, który został kupiony za pieniądze zebrane dzięki umieszczeniu na separatystycznych, rosyjskich portalach informacji o rzekomej zbiórce dla armii Rosji" - czytamy we wpisie na koncie "Ukraina teraz".

Zobacz wideo Britmann: To, że o czymś nie rozmawiamy, nie oznacza, że tego nie ma

Wojna w Ukrainie. Nieświadomi Rosjanie zrzucili się na drona dla Ukrainy

Informacje o fałszywej zbiórce pojawiły się na Telegramie na prorosyjskich kanałach, takich jak "Kherson.ru" czy "Gławnoe w Henicheske". W ogłoszeniu zaznaczono, że fundusze zbierane są na potrzeby armii rosyjskiej i żołnierzy walczących na linii frontu. Z pieniędzy miały zostać kupione głównie środki medyczne oraz broń "potrzebna do aktywnego oczyszczenia ziemi z banderowskiego dziedzictwa". Wpis nie wzbudził podejrzeń Rosjan, ponieważ był zgodny z linią propagandową Kremla.

W rzeczywistości za zbiórką stali specjaliści Służb Specjalnych Ukrainy. "Ponieważ rosyjskie banki nie obsługują płatności na terenie Ukrainy, w zbiórce podano rzekome dane nieistniejącej rosyjskiej karty Tinkoff, która miała przekonać ich o prawdziwości zbiórki. Płatności dokonywane były przy wykorzystaniu e-portfeli" - czytamy w ukraińskim wydaniu magazynu "Focus". 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

"Okazało się, że zwolennicy inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę nadal są skąpcami. Cała kwota ledwo starczała na jednego drona - Mavic DJI Mini 2 w maksymalnej konfiguracji. Ten mały pomocnik został już dostarczony do jednego z oddziałów specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy na linii frontu" - czytamy dalej. Mimo tego Ukraińcy są zadowoleni, że udało im się nabrać Rosjan. "W każdym razie dzięki za pomoc. Chwała Ukrainie!" - napisano.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: