Zełenski spotka się z Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ

W najbliższy czwartek ukraiński przywódca spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - przekazała agencja informacyjna AFP.

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w czwartek Ukrainie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem" - przekazała agencja AFP. - Na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sekretarz generalny będzie w czwartek we Lwowie, aby wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i ukraińskim prezydentem - przekazała agencji rzecznik Guterresa. Po spotkaniu sekretarz generalny ONZ odwiedzi Odessę i uda się do Turcji.

Tematem rozmów ma być m.in. napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, którą od kilku tygodni ostrzeliwują wojska rosyjskie. Antonio Guterres apelował już o zakończenie działań militarnych wokół elektrowni.

Erdogan spotkał się z Putinem. Chciał, aby Turcja pomogła obejść zachodnie sankcje

5 sierpnia Erdogan spotkał się z Władimirem Putinem w Soczi. Później media - z "The Washington Post" na czele - donosiły, że Rosja poprosiła Turcję o pomoc w obejściu zachodnich sankcji. Spotkanie trwało około czterech godzin

Relacja z UkrainyWybuchy na Krymie, Rosjanie uciekają. 173. dzień wojny oczami Ukrayina.pl

Spotkanie przywódców Rosji i Turcji trwało około czterech godzin - tematami - oprócz wojny w Ukrainie - miały być też konflikt w Górskim Karabachu i napięta sytuacji wokół Syrii. 

Agencja Reutera przekazała po spotkaniu, że Erdogan i Putin podkreślili "gotowość pogłębienia współpracy" między swoimi krajami "pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej".

Ankara zgodziła się na częściową wypłatę należności za dostawy rosyjskiego gazu w rublach. 

 MAEA: Nie ma bezpośredniego zagrożenia w wyniku ostrzału elektrowni w Zaporożu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej 12 sierpnia poinformowała, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego w wyniku ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu.

O sytuacji w zaporoskiej elektrowni atomowej rozmawiali też członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nadzwyczajne posiedzenie Rady zwołała Rosja. W trakcie spotkania szef MAEA Rafael Grossi powiedział, że sytuacja w elektrowni jest poważna. Zaapelował także do władz Ukrainy i Rosji, aby zezwoliły na inspekcję ekspertów MAEA w zakładzie. - Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej musi mieć możliwość jak najszybszego przeprowadzenia swojej misji w Zaporożu - powiedział. Ponowił także apel o zaprzestanie walk wokół elektrowni.

Anna MoskwaMoskwa w ogniu pytań o Odrę od mediów. "Kiedy dokładnie?". "Wtedy"

Więcej o: