Rosja. Wraca radziecki tytuł "matka bohaterka". Medal i milion rubli za rodzenie dzieci

Rosja wraca do przyznawania tytułu "matka bohaterka". Za urodzenie wielu dzieci kobiety dostaną nagrodę pieniężną i medal. Dekret w tej sprawie podpisał Władimir Putin.

Tytuł "matki bohaterki" i order był nadawany za czasów ZSRR (od 1944 do 1991) kobietom, które urodziły i wychowały 10 dzieci. Po rozpadzie Związku Radzieckiego został zlikwidowany. W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który go przywraca. 

Zobacz wideo „Najważniejsza jest efektywność energetyczna. Dopiero wtedy będzie mogli powiedzieć: Goodbye Putin!"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Matki bohaterki mają rodzić dzieci dla Rosji. Putin podpisał dekret

Kto może otrzymać tytuł "matki bohaterki", a także medal i nagrodę pieniężną w wysokości 1 mln rubli (74,4 tys. zł)? Zgodnie z dekretem takim mianem mogą być określane kobiety, które urodziły dziesięcioro lub więcej dzieci. Warunek? Wszystkie pociechy muszą być obywatelami Rosji.

- To budujące, że tradycje dużej, licznej rodziny stopniowo, krok po kroku, odradzają się w dzisiejszych czasach - mówił Władimir Putin przy okazji podpisywania dekretu. Te słowa przywódcy Rosji cytuje "Nowaja Gazieta".

Seria wybuchów w składzie amunicji na KrymieWojna w Ukrainie. Serii wybuchów w składzie amunicji na okupowanym Krymie

- Coraz więcej ludzi uświadamia sobie najwyższą moralną i duchową wartość więzi rodzinnych i ciągłości międzypokoleniowej oraz tak pozornie proste, a jednocześnie zrozumiałe i ważne prawdy, jak szacunek dla starszych i troska o młodszych, wzajemne wsparcie i radość z komunikacji - dodał prezydent Rosji.

Rosja. "Tytuł matki bohaterki powstał w czasach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która pochłonęła miliony istnień"

Pomysł przywrócenia w Rosji tytułu "matek bohaterek" pojawił się na początku czerwca. W ten sposób przywódca Rosji chce zwiększyć wskaźnik urodzeń. Ostatnie tego typu odznaczenie zostało przyznane w 1991 roku za urodzenie co najmniej dziesięciorga dzieci. "Warto zauważyć, że powstał podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która pochłonęła miliony istnień. Wtedy liczba ludności kraju znacznie się zmniejszyła" - pisał o orderze "The Moscow Times".

Władimir PutinPutin chce zwiększyć wskaźnik urodzeń? Przywraca order z czasów ZSRR

**************************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: