Wojna w Ukrainie. Zginął Anton Listopad, jeden z najlepszych ukraińskich pilotów

Zginął Anton Listopad, ukraiński pilot uznany w 2019 r. przez Siły Zbrojne Ukrainy za najlepszego pilota Sił Powietrznych. O jego śmierci poinformowało Liceum Fizyczno-Techniczne w Iwano-Frankowsku, które pilot ukończył.

Anton Listopad uczestniczył w działaniach wojennych na wschodniej Ukrainie. Kilka dni przed śmiercią został nagrodzony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wysokim odznaczeniem państwowym - Orderem Odwagi III stopnia.

W dniu 30. rocznicy odzyskania Niepodległości miliony Ukraińców z podziwem i dumą obserwowały lot kolumny powietrznej parady wojskowej nad Chreszczatykiem. Nasz Anton był liderem tego konwoju

— czytamy we wpisie opublikowanym przez Liceum Fizyko-Techniczne przy Iwano-Frankiwskim Narodowym Technicznym Uniwersytecie Nafty i Gazu.

Ukraina. Siły ukraińskie uderzyły w kwaterę główną grupy Wagnera

Szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj poinformował, że siły ukraińskie uderzyły w kwaterę główną grupy Wagnera w okupowanej przez Rosjan Popasnej. Eksplozje w bazie potwierdziła też strona rosyjska, według której na kwaterę spadły pociski wystrzelone z wyrzutni HIMARS.

Grupa Wagnera to rosyjska agencja wojskowa, która werbuje najemników między innymi sposród więźniów zakładów karnych oraz jeńców wojennych. Członkowie grupy odznaczają się szczególnym okrucieństwem.

Więcej o: