Zaporoska Elektrownia Jądrowa pod ostrzałem. Burmistrz Enerhodaru: Rośnie ryzyko katastrofy

Burmistrz ukraińskiego Enerhodaru Dmytro Orłow ostrzega, że z każdym dniem rośnie ryzyko katastrofy w zajętym przez rosyjskie wojska zakładzie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej . W tym tygodniu Ukraińcy informowali, że obiekt został ponownie ostrzelany przez Rosjan. Spodziewana jest także prowokacja ze strony rosyjskiej z użyciem samobieżnej armaty.

Dmytro Orłow powiedział agencji AFP, że ze strony Rosji mamy do czynienia z "nuklearnym terroryzmem". Jak dodał, w każdej chwili sytuacja może się rozwinąć w nieprzewidywalnym kierunku.

- Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna, a to, co jest najbardziej niepokojące, to to, że nie ma żadnego procesu prowadzącego do deeskalacji - ostrzegł Orłow.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Zaporoska Elektrownia Jądrowa - największy tego typu obiekt w Europie - została zajęta przez Rosjan w pierwszych dniach wojny. Od tamtej pory elektrownia pozostaje na linii frontu, a na jej teren co najmniej kilka razy spadały rosyjskie pociski. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do natychmiastowego zaprzestania działań wojskowych w pobliżu elektrowni.

Jeden z ostatnich ostrzałów uszkodził pierwszy blok przepompowni Zakładu Łączności Cieplnej i Podziemnej. Kolejny doprowadził do częściowego zdewastowania siedziby straży pożarnej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W wyniku ataków na okolicznych terenach zapaliły się lasy i trawy, co spowodowało znaczne zadymienie. Gaszenie pożarów spowodowanych ostrzałem utrudnia ciągłe ostrzeliwanie jednostek straży pożarnej.

Rosjanie szykują prowokację przy elektrowni atomowej. Zamierzają ostrzelać budynek z samobieżnej armaty

Ukraiński wywiad donosi, że u granicy miasta zatrzymała się samobieżna armata, nad którą powiewa ukraińska flaga. Zdaniem wywiadu oznacza to przygotowanie do prowokacji. 

Rosjanie ostrzeliwują zaporowską elektrownię jądrowąMożliwa prowokacja przy Zaporoskiej elektrowni. Mieszkańcy wyjeżdżają

Agencja UNIAN poinformowała, że Rosjanie zamierzają ostrzelać Zaporoską Elektrownię Atomową właśnie z tego sprzętu, podając się za Ukraińców.

Mer Enerhodaru Dmytro Orłow zalecił mieszkańcom tych terenów, by ograniczyli przebywanie na ulicach ze względu na informacje o możliwych prowokacjach. W sieci pojawiają się filmy, na których widać, jak mieszkańcy opuszczają Enerhodar i okolice. Informację o ucieczkach z miasta przekazał też ukraiński polityk Anton Heraszczenko. Jak zaznaczył, w sprawie ostrzałów elektrowni pojawiają się sprzeczne informacje, które wymagają weryfikacji. 

Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji ObywatelskiejOdra. Leszczyna: Działanie rządu jest jak działanie władz ZSRR ws. Czarnobyla

Ukraińskie wojsko ponownie ostrzelało Most Antonowski na Dnieprze

W niedzielę ukraińskie wojsko kolejny raz ostrzelało mający strategiczne znaczenie Most Antonowski na Dnieprze. Ukraińcy chcą w ten sposób utrudnić rosyjskim najeźdźcom logistykę i odciąć drogę ewentualnego odwrotu w przypadku, gdyby Rosjanie opuścili okupowaną stolicę obwodu - Chersoń - i okoliczne tereny.

Prezydent ŁotwyPrezydent Łotwy o Rosjanach : cofnąć wizy tym, którzy popierają inwazję

Most Antonowski wcześniej wiele razy był silnie ostrzeliwany przez siły ukraińskie, podobnie jak dwa inne mosty w okolicy. Ukraińcy twierdzą, że już teraz Rosjanie mają bardzo poważne problemy z transportem amunicji i ciężkiego sprzętu na drugi brzeg Dniepru.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. 350 kg martwych ryb wyłowiono z Bajkału pod Wrocławiem (13 sierpnia 2022 r.)Katastrofa na Odrze. 350 kg ryb wyłowiono z Bajkału pod Wrocławiem

Jak przekazał przedstawiciel lokalnej administracji Serhij Chłań, w związku ze zniszczeniem mostów Rosjanie zaczęli przenosić swoje centra dowodzenia na lewy brzeg rzeki, bo wiedzą, że nie byliby w stanie ich ewakuować na czas w przypadku zaostrzenia walk w regionie. Chłań przyznał przy tym, że mosty, choć poważnie uszkodzone, nadal mogą być używane przez rosyjską piechotę.

W tym tygodniu Ukraińcy ostrzelali też most w Nowej Kachowce, około 50 kilometrów na północny wschód od Mostu Antonowskiego.

Więcej o: