Nieoficjalnie: w listopadzie spotkanie Xi Jinpinga i Joe Bidena. Pierwsze od zaprzysiężenia prezydenta USA

W listopadzie w Azji Południowo-Wschodniej może dojść do spotkania prezydenta USA Joe Bidena i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga - podaje nieoficjalnie "The Wall Street Journal". Do spotkania doszłoby w trakcie pierwszej od blisko trzech lat zagranicznej podróży chińskiego polityka. Byłoby to też pierwsze spotkanie obu przywódców od czasu zaprzysiężenia Bidena.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w dniach 15-16 listopada najprawdopodobniej ma wziąć udział w szczycie przywódców grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Potem na udać się do Bangkoku, gdzie będzie uczestniczył w szczycie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Jak informuje "The Wall Street Journal", przy okazji jednego z tych wydarzeń może dojść do spotkania Jinpinga z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Byłoby to pierwsze spotkanie obu polityków od rozpoczęcia prezydentury amerykańskiego przywódcy.

Zobacz wideo Węgry są uzależnione energetycznie od Rosji. Jakie mogą być tego skutki?

Nieoficjalnie: Joe Biden i Xi Jinping spotkają się w listopadzie

Biały Dom przekazał dziennikowi "The WSJ", że obaj politycy przy okazji ostatniej rozmowy poruszyli temat spotkania w twarzą w twarz i zgodzili się na to, by ich zespoły uzgodniły szczegóły. Nie wiadomo jednak, kiedy i gdzie ostatecznie mogło do takiego spotkania dojść.

Amerykańska gazeta wskazuje, że w ostatnim czasie obserwowane jest pogorszenie relacji między Pekinem a Waszyngtonem.

Nancy Pelosi na TajwanieNancy Pelosi wylądowała w Tajwanie

Przyczyniła się do tego m.in. ostatnia wizyta na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Wizycie stanowczo sprzeciwiały się Chiny, ostro krytykując stronę amerykańską i zarzucając jej destabilizację sytuacji w regionie.

Więcej o: