Wojna w Ukrainie. Rosjanie szkolą się w Iranie z obsługi dronów. USA potwierdza

Rosjanie planują pozyskać drony z Iranu. W ostatnim czasie zaobserwowano, że rosyjscy urzędnicy szkolą się w irańskiej bazie wojskowej z obsługi tego sprzętu. Informacje potwierdził amerykański urzędnik. Pokazano też zdjęcia satelitarne.

Rosyjskie wojsko chce pozyskać irańskie drony. Informację potwierdził anonimowy, amerykański urzędnik w rozmowie z dziennikarzami CNN. "W ciągu ostatnich kilku tygodni rosyjscy urzędnicy prowadzili szkolenia w Iranie w ramach porozumienia o transferach UAV z Iranu do Rosji" - przekazuje CNN.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Wojna w Ukrainie. Rosjanie szkolą się w Iranie z obsługi dronów

Rosjanie rozpoczęli szkolenie z obsługi irańskich dronów w przeciągu ostatnich kilku tygodni. Rosja prawdopodobnie chce zakupić sprzęt, aby wykorzystać go w Ukrainie. Według doniesień CNN, informacje wywiadowcze dotyczące szkolenia Rosjan, zostały niedawno odtajnione.

Od początku czerwca Rosjanie odwiedzili bazę dronów w centrum Iranu na lotnisku Kashan co najmniej dwukrotnie. Wizyty miały się odbywać 8 czerwca oraz 5 lipca - przekazuje CNN. Wywiad USA zdobył zdjęcia satelitarne, na których wyraźnie widać drony Shaded-191 i Shaded-129, znane również jako UAV. Fotografie opublikowała je również stacja CNN.

Według doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana, Iran chce sprzedać Rosji setki dronów, które zostaną użyte przez Rosjan w wojnie w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie. Kreml nie komentuje doniesień

Dziennikarze CNN zwrócili się do rosyjskiej ambasady w Waszyngtonie o komentarz w sprawie dronów. Zostali jednak odesłani do wypowiedzi rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który w zeszłym miesiącu przekazał, że "nie ma żadnych komentarzy w tej sprawie". Jak dodają dziennikarze, ostatnia wizyta Władimira Putina w Iranie odbyła się 19 lipca. Prawdopodobnie wtedy omawiano kwestie związane z pozyskaniem irańskich dronów.

Ukraińskie władze są zaniepokojone sytuacją. Doniesienia skomentował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. "To oznacza, że Ukraina potrzebuje zaawansowanych systemów obrony powietrznej - drony mogą latać wyżej niż zasięg systemu Stinger" - napisał na Twitterze.

Więcej o: