Rosja znów naruszyła przestrzeń powietrzną Estonii. Ambasador wezwany. "Godny ubolewania incydent"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii poinformowało w środę o potkaniu z ambasadorem Rosji w Tallinie w celu wyrażenia formalnego protestu przeciw naruszeniu estońskiej przestrzeni powietrznej. Według mediów rosyjski śmigłowiec MI-8 naruszył ją we wtorek wieczorem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii wyraziło oburzenie naruszeniem przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec. W związku z incydentem na oficjalne spotkanie wezwany został ambasador Rosji w Tallinie. 

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Estoński MSZ o naruszeniu przestrzeni powietrznej przez Rosję. "Godny ubolewania incydent"

"Estonia uważa to za niezwykle poważny i godny ubolewania incydent, który jest również całkowicie nieakceptowalny" - czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie estońskiego MSZ

"Do naruszenia doszło na południowym wschodzie Estonii, w pobliżu posterunku granicznego Koidula, gdy rosyjski śmigłowiec bez pozwolenia wleciał w estońską przestrzeń powietrzną" - przekazał resort. Nie podano jednak więcej szczegółów dotyczących zdarzenia. 

Baza lotnicza w SakiWielkie eksplozje w bazie na Krymie to zagadka

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Na spotkaniu MSZ ponownie zdecydowanie potępiło trwającą agresję Rosji w Ukrainie. Podkreśliliśmy również, że Rosja musi respektować zasady suwerenności narodowej i integralności terytorialnej oraz prawa międzynarodowego" - podano w dalszej części komunikatu. 

To już trzeci taki incydent w tym roku 

Jak wskazywał estoński portal err.ee, przestrzeń powietrzna Estonii została naruszona we wtorek wieczorem. Mowa o śmigłowcu MI-8, który miał pozostawać w estońskiej przestrzeni niemal przez minutę. To już trzecia taka sytuacja w tym roku - wskazuje portal i przypomina, że w zeszłym roku pięciokrotnie dochodziło do tego typu incydentów. Ostatni miał miejsce pod koniec czerwca. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Spadochroniarze (zdjęcie ilustracyjne)Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną Estonii. Francja zareagowała

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: