Wojna w Ukrainie. "Kucharz Putina" rekrutuje więźniów do walki? "Interesują się mordercami i rabusiami"

Rosyjscy więźniowie mówią, że otrzymywali oferty walki na froncie w zamian za wyjście na wolność i pieniądze. Mężczyźni sugerują, że ofertę miał im składać Jewgienij Prigożyn, rosyjski oligarcha związany z Grupą Wagnera.

Z rosyjskim niezależnym portalem Mediazona skontaktowali się więźniowie z Jarosławia i Tuły. Sugerują oni, że od lat odwiedzał ich Jewgienij Prigożyn znany jako "kucharz Putina". Mężczyzna jest rosyjskim biznesmenem powiązanym z Grupą Wagnera, a także bliskim współpracownikiem prezydenta Rosji

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Rosja. "Kucharz Putina" werbuje więźniów do walki?

Więźniowie twierdzą, że Prigożyn w zamian za walkę przeciwko Ukrainie, oferował im wyjście na wolność i pieniądze. Jak czytamy, portal verstka.media wystosował w tej sprawie pytanie do firmy biznesmena, Concorde. "Tak, nie mam nic do ukrycia. Mogę śmiało powiedzieć, że odwiedziłem kolonie w latach 80. Nie pamiętam już wszystkiego, minęło ponad 40 lat. Ale na pewno byłem w koloniach leningradzkich, w Republice Komi, w Wiatłagu". W sumie mężczyzna miał odwiedzić co najmniej 17 kolonii z 10 regionów.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr ZełenskiZełenski apeluje o zamknięcie granic dla Rosji. Jest reakcja Kremla

Wojna w Ukrainie. Rosja ma rekrutować więźniów do walki na froncie

- Przede wszystkim interesują się mordercami i rabusiami, obawiają się narkomanów, to samo dotyczy gwałcicieli - powiedział jeden z więźniów z Rybińska, który miał spotkać się z Prigożynem. Biznesmen za walkę na froncie miał obiecać 100 tys. rubli miesięcznie (ok. 7,5 tys. zł) plus premię, a w przypadku śmierci pięć milionów rubli dla rodziny (ok. 380 tys. zł). Odrzucane są jednak osoby po 50 roku życia i schorowane. - Powiedział, że nie jesteśmy mięsem armatnim. Szansa zgonu została oszacowana na 15 proc., obrażeń na 25 proc. - dodaje więzień. Jego relacja pokrywa się ze słowami innego z więźniów, z Pławska. 

Prezydent Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir PutinKorea Północna wspomoże Rosję? "Koreański glazurnik zastępuje 2 rosyjskich"

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: